DARMOWA DOSTAWA PACZKOMATEM INPOST

KALKULATOR

Nie wiesz, ile kruszywa powinieneś kupić?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kalkulator zapotrzebowania. Teraz możesz sprawdzić jakiej ilości  kamienia potrzebujesz, aby pokryć dany obszar.

Katalog produktów

Pobierz

PORADA MIESIĄCA

Wyjaśniamy, jaki nawóz do piwonii jest najlepszym wyborem

[pokaz_film]

Od zawsze podobają Ci się piwonie? Rzeczywiście, są to bardzo efektowne rośliny, które mogą stanowić wspaniałą i nieco egzotyczną ozdobę ogrodu. Co ważne, nie mają one szczególnie wysokich wymagań, ale warto zadbać o ich odpowiednie nawożenie i pielęgnację. W naszym poradniku przyjrzymy się zatem temu, jaki nawóz do piwonii będzie najlepszym wyborem. Czytaj dalej i poznaj nasze wskazówki!

Podstawy pielęgnacji piwonii

Musisz wiedzieć, że piwonie to bardzo ciekawe rośliny o różnym pochodzeniu. Niektóre wywodzą się z Europy, a inne z Azji, zwłaszcza Chin. Podstawą ich pielęgnacji jest przede wszystkim przygotowanie odpowiedniego podłoża pod uprawę, a także regularne nawożenie przeznaczonymi do tego preparatami. W dużej mierze to właśnie od tego zależy ich wzrost i kwitnienie.

Piwonie to kwiaty, które lubią ściółkowanie. W związku z tym należy dbać o to przez cały rok. Często wystarczająca okazuje się kora albo szyszki. Poza tym piwonie niezbyt dobrze znoszą przesadzanie. Dlatego też istotne jest, aby dobrze przemyśleć, jakie miejsce przeznaczyć na ich uprawę. Pamiętaj, że pierwsze kwiaty pojawiają się zazwyczaj po dwóch, a nawet trzech latach. Poza tym nie można sadzić nowych piwonii w miejsce poprzednich.

Jaki nawóz jest odpowiedni do piwonii?

Zastanawiasz się, jaki nawóz będzie najlepszy do piwonii? Zanim wybierzesz konkretny produkt, musisz wiedzieć, jakie wymagania mają te rośliny. Otóż przede wszystkim potrzebują one próchnicznego podłoża, którego pH wynosi między 6,5 a 7. Najlepiej, aby gleba była nieco przepuszczalna, a co najważniejsze, bogata w składniki odżywcze. W związku z tym jeszcze przed nasadzeniem piwonii powinno się odpowiednio przygotować dla nich stanowisko. Niedobory składników odżywczych możesz uzupełnić, stosując np. granulowany obornik.

Rodzaj stosowanego pod piwonie nawozu zależy m.in. od pory roku. Nawożenie powinno mieć miejsce zarówno wiosną, jak i jesienią. Stosowane preparaty muszą zawierać dużo fosforu i potasu, ale stosunkowo mało azotu. Pierwiastek ten odpowiada bowiem za wzrost zielonych części rośliny i może spowodować, że piwonie będą wybujałe, lecz jednocześnie słabe. Z tego powodu mogą nie zawiązać dużo kwiatów. Mając tego świadomość, staraj się nie tylko unikać nawozów bogatych w azot, ale także nie sadzić piwonii obok roślin, które potrzebują większych jego ilości.

Jeśli postawisz na preparat z potasem i fosforem, piwonie pięknie zakwitną, a oprócz tego poprawi się ich ukorzenienie. Dzięki temu będą chłonęły więcej składników pokarmowych z gleby, a ich gospodarka wodna się polepszy.

Jako nawóz do piwonii możesz wybrać obornik granulowany, który znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Alternatywą są też nawozy mineralne do roślin kwitnących, które także dostępne są w naszej ofercie. Pamiętaj jednak, aby zawsze stosować się do zaleceń dołączonych do danego produktu. Dzięki temu unikniesz m.in. przenawożenia.

Kiedy nawozić piwonie?

Wiesz już, jaki nawóz do piwonii może być dobrym rozwiązaniem, ale zastanawiasz się, kiedy go użyć? Bez wątpienia odpowiednim czasem jest kwiecień. Jeśli postawisz na preparat długodziałający, to może okazać się, że częste nawożenie nie będzie konieczne. W przeciwnym razie warto powtarzać zabieg co trzy albo cztery tygodnie aż do czerwca. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy ziemia jest bardzo wyjałowiona, a piwonie nie zawiązują dużo kwiatów.

Jesienią warto dodatkowo wesprzeć piwonie przed zimą. W związku z tym we wrześniu albo październiku zasil glebę naszym granulowanym obornikiem. Po nawożeniu wykonaj dodatkowo ściółkowanie, które pozwoli utrzymać prawidłową wilgotność podłoża i nie dopuści do wyrastania chwastów.

Jak widać, piwonie mogą znacznie upiększyć Twój ogród, ale wymagają odpowiedniego nawożenia. Wybierając preparat, zwróć uwagę na to, czy nie zawiera on za dużo azotu. Piwonie to kwiaty, które potrzebują przede wszystkim potasu i fosforu. Pamiętaj też, że ważne jest zastosowanie się do zasad dotyczących terminu nawożenia. Jeśli skorzystasz z naszych rad, na pewno nie popełnisz poważnych błędów.

Frakcja

Długość w metrach

Szerokość w metrach

Potrzeba 0 worków.