DARMOWA DOSTAWA PACZKOMATEM INPOST

KALKULATOR

Nie wiesz, ile kruszywa powinieneś kupić?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kalkulator zapotrzebowania. Teraz możesz sprawdzić jakiej ilości  kamienia potrzebujesz, aby pokryć dany obszar.

Katalog produktów

Pobierz

PORADA MIESIĄCA

Jak często podlewać pomidory? Poznaj najważniejsze zasady

[pokaz_film]

Zabierasz się za uprawę pomidorów i zastanawiasz się, jak należy je podlewać? A może Twoje krzaczki rosną już w ogrodzie lub szklarni, ale nie masz przekonania, czy podlewasz je prawidłowo? Związane z tym zasady i praktyczne wskazówki przygotowaliśmy dla Ciebie w naszym poradniku. W treści przyjrzymy się przede wszystkim temu, jak często podlewać pomidory. Podpowiemy Ci również, jak to robić, aby móc cieszyć się z obfitych plonów.

Podlewanie pomidorów – najważniejsze zasady

Pomidor to roślina hodowana coraz częściej – należy dziś do najchętniej uprawianych warzyw, a właściwie owoców. Pojawia się już nie tylko w uprawach profesjonalnych, ale także przydomowych ogródkach, a nawet w doniczkach na balkonach. Uprawa pomidorów nie jest specjalnie trudna, choć wymagają one od ogrodnika uwagi. Nic jednak nie smakuje tak, jak owoce z własnych krzaczków. Aby móc cieszyć się ich wyjątkowym smakiem, trzeba zadbać o kilka podstawowych aspektów. Pomidory wymają bowiem m.in. odpowiedniego prowadzenia, nawożenia i regularnego podlewania.

W zakresie podlewania pomidorów najważniejsza jest równowaga. Roślina ta nie lubi bowiem ziemi ani zbyt suchej, ani zbyt mokrej. Warto też pamiętać o tym, że nieco inaczej podlewa się pomidory uprawiane w gruncie, a inaczej pomidory posadzone w szklarni czy doniczkach. Sposób podlewania często należy też dopasować do warunków pogodowych. Może też być nieco inny na każdym etapie rozwoju roślin. Na pewno warto kontrolować stan uprawy pomidorów na bieżąco. Pozwoli Ci to odpowiednio zareagować na aktualne potrzeby Twoich roślin.

Nieprawidłowe podlewanie pomidorów może niestety znacznie odbić się na ich kondycji, a tym samym na Twoich plonach. Niedobór wody manifestuje się zwykle poprzez więdnące liście – proces zamierania liści powinien więc dać Ci do myślenia. Niewielkie podlewanie powoduje zwilżenie jedynie wierzchniej warstwy gleby, co uniemożliwia pomidorom pobranie potrzebnej dawki wody. Ma to negatywny wpływ na różne części rośliny, w tym także korzenie, które poprzez brak wody nie mają możliwości optymalnego pobierania wapnia. Przesuszone pomidory mogą też zrzucać liście i kwiaty, przez co ostatecznie owoców jest mało. Niedobór wody przekłada się także na owoce, które okazują się niestety niesmaczne. Niekiedy dochodzi też do tzw. suchej zgnilizny wierzchołkowej, która wynika ze wspomnianych problemów z poborem wapnia. Wówczas na powierzchni owoców pojawiają się wklęsłe plamy, a miąższ staje się brunatny.

Nadmierne podlewanie pomidorów może mieć jeszcze gorsze konsekwencje. Niekiedy doprowadza nawet do zamierania rośliny, ponieważ staje się ona podatna na choroby grzybowe. Zbyt obfite dostarczanie wilgoci wpływa też negatywnie na korzenie pomidorów, które mogą zacząć gnić.

Objawem, który może świadczyć o nieprawidłowym podlewaniu, jest też pękanie skórek pomidorów. To zjawisko często powodowane jest przez nieregularne podlewanie, a więc np. dostarczanie zbyt dużej ilości wody do roślin przesuszonych. Z czego wynika? Pomidory uzupełniające niedobory wody zwiększają swoją objętość, na co ich mało elastyczna skórka nie jest niestety przygotowana. W efekcie pęka.

Jak często podlewać pomidory? Poznaj najważniejsze zasady

Jak często podlewać pomidory?

Skoro wiesz już, dlaczego optymalne gospodarowanie wilgocią podłoża jest tak istotne dla uzyskania smacznych owoców, to pozostaje nam odpowiedzieć na pytanie o to, jak często podlewać pomidory. Trudno jednak udzielić tu odpowiedzi jednoznacznej. Częstotliwość podlewania pomidorów zależy bowiem w dużej mierze od tego, gdzie są posadzone. Przyjrzymy się zatem temu, w jaki sposób podlewać pomidory w zależności od miejsca ich uprawy.

Jak często podlewać pomidory gruntowe?

Jak podlewać pomidory gruntowe? W zasadzie tu ponownie można odpowiedzieć, że to zależy. Wpływ ma na to bowiem chociażby pogoda czy też uprawiana przez Ciebie odmiana. Duże znaczenie ma też podłoże. Przyjmuje się, że pomidory posadzone na glebach piaszczystych należy podlewać codziennie. Z kolei rośliny rosnące w podłożu ciężkim i gliniastym wymagają podlewania co 2-3 dni.

Jak często podlewać pomidory w tunelu lub szklarni?

Twoje rośliny rosną w tunelu lub szklarni? Uprawa pomidorów w takim przypadku może wymagać nieco innego podlewania. Wynika to przede wszystkim ze specyficznych warunków. Uprawa w szklarni wymaga regularnego podlewania – warto zadbać o utrzymywanie stałej wilgotności podłoża. Zwykle zaleca się podlewanie pomidorów co 4-5 dni. Warto jednak dostosować nawadnianie pomidorów uprawianych w szklarni czy tunelu do etapu ich rozwoju. Po posadzeniu rozsady pomidory należy podlewać obficie, następnie rzadziej w okresie kwitnienia i znowu intensywniej przy zawiązywaniu i owocowaniu. Pamiętaj jednak, że w szklarni czy foliaku powinna panować odpowiednia atmosfera. Poza podlewaniem zaleca się też codzienne wietrzenie pomieszczenia. Wówczas nie będzie w nim zbyt wilgotno, co mogłoby sprzyjać rozwojowi chorób. Co więcej, podczas wietrzenia wpuścisz do środka owady zapylające.

Podlewanie pomidorów uprawianych w doniczkach – jak często to robić?

Jak podlewać pomidory posadzone w doniczkach? Przede wszystkim ostrożnie. Wbrew pozorom łatwo bowiem o ich przelanie, co jak już wiesz, może okazać się fatalne w skutkach. Pomidory w doniczkach można podlewać codziennie. Warto kierować się tu zasadą mniej, a częściej. Jeżeli doniczki są wyposażone w podstawki, to po podlewaniu one również powinny być wilgotne.

Jak podlewać sadzonki pomidorów?

Każda uprawa pomidorów zaczyna się oczywiście od sadzonek. Już na tym etapie warto zadbać o odpowiednią wilgotność podłoża i prawidłowe podlewanie. Jak to zrobić? Przede wszystkim świeżo posadzone sadzonki pomidorów wymagają obfitego podlewania. Rośliny są bowiem niewielkie i równie niewielki jest ich system korzeniowy. Niedostateczne podlewanie pomidorów w tym okresie spowoduje tylko zwilżenie wierzchniej warstwy ziemi – woda nie dotrze do korzeni. Pomidory nie będą z kolei w stanie same dotrzeć do głębszych, wilgotnych warstw gleby. W efekcie będą miały sucho. Jak zatem należy podlewać sadzonki pomidorów? Obficie podlej je po posadzeniu, aby woda mogła zasilić korzenie, a następnie powtarzaj podlewanie co 3-5 dni.

Ile wody potrzebują pomidory?

Przy uprawie pomidorów często pojawia się pytanie o to, ile wody potrzebuje jeden krzak pomidora. I tu ponownie, trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Szukając wartości średnich, można przyjąć, że pomidory potrzebują około 3-4 mm wody na jeden mm kwadratowy powierzchni, a więc 3-4 litry na 1 m2. Zapotrzebowanie roślin na wodę wzrasta jednak w okresie kwitnienia i owocowania – wówczas wynosi średnio 4-7 litrów na 1 m2. Dzięki właściwemu podlewaniu pomidory w okresie owocowania szybciej dojrzewają.

Wiadomo jednak, że innej ilości wody będzie potrzebowała młoda sadzonka, a innej duża roślina, która przygotowuje się do kwitnienia i owocowania. Co więcej, zapotrzebowanie na wodę może się różnić w zależności od odmiany pomidora czy też pogody.

Jak i czym podlewać pomidory?

Wbrew pozorom odpowiednia ilość wody to jeszcze nie wszystko. Jeżeli chcesz cieszyć się zdrowymi roślinami i obfitym plonowaniem, musisz wiedzieć także, jak podlewać pomidory, aby im tym nie zaszkodzić. Kluczowe jest, aby podlewać pomidory pod krzak i nie moczyć liści. Mogłoby to bowiem sprzyjać rozwojowi patogenów, w tym bardzo groźnych dla pomidorów chorób grzybowych.

Czym podlewać pomidory? Do podlewania pomidorów najlepsza będzie deszczówka, ale można też oczywiście użyć wody z kranu. Najlepiej sprawdzi się niezbyt zimna woda, o temperaturze minimum 14 stopni. Nie powinna być też oczywiście za ciepła. Jeżeli chodzi o narzędzia, to podlewanie ogródka warzywnego umożliwi nawet zwykła konewka. Niektórzy decydują się także na systemy nawadniania – automatyczne lub te domowej roboty. To na pewno duża oszczędność czasu. Odpowiednio dopasowany system to również rozwiązanie, które umożliwia redukcję strat wody.

Jak często podlewać pomidory? Poznaj najważniejsze zasady

Kiedy podlewać pomidory?

Planując nawadnianie pomidorów, należy zwrócić uwagę także na porę podlewania. Nie każda będzie bowiem optymalna. Podlewanie pomidorów przeprowadza się najczęściej wieczorem lub rano, gdy temperatury nie są wysokie. Przeciwdziała to nadmiernemu parowaniu wody z gleby. Nie zaleca się na pewno, aby podlewać pomidory wówczas, gdy słońce jest najmocniejsze. Zwiększa to bowiem ryzyko spalenia rośliny, szczególnie gdy woda znajdzie się na jej delikatnych liściach czy pędach.

Jak długo podlewać pomidory? Do kiedy należy to robić?

Być może obiło Ci się o uszy, że podlewanie pomidorów trzeba w pewnym momencie przerwać. Czy faktycznie tak jest? To zależy od tego, do czego chcesz wykorzystać swoje owoce. Te, które mają trafić na kanapkę czy do sałatki, a więc do bezpośredniej konsumpcji, należy podlewać do końca zbiorów. Nieco inaczej jest w przypadku pomidorów przeznaczonych na przetwory. Zaleca się, aby podlewać je tylko do momentu, w którym na krzaku pojawią się pierwsze czerwone owoce. Wcześniejsze zakończenie podlewania spowoduje m.in. to, że w pomidorach zwiększy się zawartość witaminy C, ekstraktu i cukru.

Nie tylko woda – czym zasilać pomidory, aby ładnie rosły i obficie owocowały?

Jak pielęgnować pomidory, aby zdrowo rosły i obficie owocowały? Wbrew pozorom odpowiednie podlewanie to jeszcze nie wszystko. Uprawa pomidorów ma dość wysokie potrzeby pokarmowe, a zatem równie ważne jest regularne stosowanie nawozu. Doskonale sprawdzą się na pewno dedykowane pomidorom nawozy mineralne, które znajdziesz np. w naszym e-sklepie. Zawierają wiele cennych składników pokarmowych, dzięki którym krzaki rosną bujne i zdrowe, a także dają smaczne i dorodne owoce. Niektórzy decydują się także na nawożenie pomidorów naturalnym obornikiem granulowanym, również dostępnym w naszej ofercie. Niekiedy stosuje się też podlewanie pomidorów pokrzywą, czyli tzw. gnojówką z pokrzywy. W celu jej przygotowania pocięte liście pokrzywy należy zalać wodą i pozostawić w ciepłym miejscu na 1-2 tygodnie.

Jak widzisz, odpowiednie dostarczanie wody pomidorom jest niezwykle ważne dla ich prawidłowego wzrostu i obfitych plonów. Zbyt oszczędne nawadnianie roślin może prowadzić m.in. do zamierania liści czy słabego wzrostu – w konsekwencji niewiele pomidorów znajdzie się na krzaku, a te wykształcone mogą okazać się po prostu niesmaczne. Dzięki regularnemu dostarczaniu wody w odpowiedniej ilości krzaki będą zdrowe i bardziej odporne na choroby czy warunki atmosferyczne. Systematyczność w zakresie podlewania zapewni soczyste i smaczne pomidory, które staną się prawdziwą dumą Twojego ogrodu i Twoją, jako ogrodnika.

Frakcja

Długość w metrach

Szerokość w metrach

Potrzeba 0 worków.