DARMOWA DOSTAWA PACZKOMATEM INPOST

KALKULATOR

Nie wiesz, ile kruszywa powinieneś kupić?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kalkulator zapotrzebowania. Teraz możesz sprawdzić jakiej ilości  kamienia potrzebujesz, aby pokryć dany obszar.

Katalog produktów

Pobierz

PORADA MIESIĄCA

Jak przycinać pomidory i dlaczego należy to robić? To musisz wiedzieć, aby zmaksymalizować zbiory

[pokaz_film]

Żaden pomidor nie pachnie i nie smakuje tak, jak ten z własnego ogrodu. Potwierdzi to na pewno każdy ogrodnik, który miał okazję doczekać się pysznych owoców na hodowanych przez siebie krzaczkach. Obecnie takich osób jest bez wątpienia coraz więcej. Uprawa pomidorów nie jest bowiem specjalnie trudna, za to jest na pewno bardzo satysfakcjonująca. Kluczową kwestią jest jednak odpowiednia pielęgnacja. Do istotnych zabiegów należy np. przycinanie i obrywanie liści pomidorów. Jak przycinać pomidory i dlaczego należy o tym pamiętać? Czytaj dalej – wyjaśniamy to w poniższym artykule.

Przycinanie pomidorów – dlaczego to ważne?

W teorii mogłoby się wydawać, że duży i bujny krzak pomidora to miód na serce ogrodnika. W praktyce jednak niekoniecznie tak jest. Dlaczego? Odpowiedź jest wbrew pozorom dosyć prosa. Otóż bujny wzrost rośliny nie musi oznaczać większych plonów. Jest wręcz odwrotnie. Jeśli krzaczek pomidora intensywnie rozrasta się na boki bądź wzwyż, zwykle daje finalnie mniej owoców. Wynika to m.in. z tego, że roślina traci cenną energię na odżywienie części zielonych i liści, a nie Twoich wyczekiwanych pomidorów. Co więcej, taki krzaczek jest znacznie bardziej podatny na łamanie. Dodatkowo gęsto rosnące liście i pędy często sprawiają, że owoce mają mało miejsca i niewiele światła. Chcąc uprawiać krzewy pomidorów i zbierać z nich satysfakcjonujące plony, musisz więc wiedzieć, jak je prowadzić i przycinać.

Jak przycinać pomidory i dlaczego należy to robić? To musisz wiedzieć, aby zmaksymalizować zbiory

Przycinanie pomidorów i obrywanie liści – kiedy jest konieczne?

Zabiegi, które należy wykonać przy pomidorach, w tym przycinanie czy usuwanie liści, zależą przede wszystkim od odmiany, jaką uprawiasz. Nieco innego podejścia mogą wymagać odmiany niskie, czyli tzw. karłowe lub samokończące, a innego pomidory wysokopienne.

W przypadku uprawy odmian niskich samo przycinanie pomidorów nie jest zwykle potrzebne. Warto jednak zadbać o to, aby na bieżąco obrywać liście pomidorów, które znajdują się blisko ziemi. Nie powinny się bowiem moczyć, gdyż może sprzyjać to występowaniu chorób. Przy wysokich odmianach przycinanie pomidorów jest konieczne w zasadzie zawsze. W dalszej części wyjaśnimy Ci, jak się za to zabrać. Co jednak istotne, w obu przypadkach ważne może być usuwanie tzw. wilków lub dziczków, czyli pędów bocznych, które wyrastają pomiędzy pędem głównym a gałązką.

Prowadzenie i przycinanie pomidorów – najważniejsze zasady

Skoro wiesz już, dlaczego należy przycinać pomidory, to pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie o to, jak się za to zabrać. Otóż kluczowe jest na pewno to, aby usuwać liście i zbędne pędy regularnie. Dzięki temu nie będą pobierać składników odżywczych, co mogłoby osłabiać roślinę. Tym sposobem krzewy pomidorów będą też lepiej doświetlone, co korzystnie wpłynie na ich kondycję, a także zawiązywanie owoców i ich dojrzewanie.

Po posadzeniu pomidorów na bieżąco usuwaj wspomniane już wilki, rosnące w kątach liści. To szczególnie ważne w przypadku odmian wysokich. Wilki potrafią wyrastać naprawdę szybko, dlatego warto to monitorować. Zbędne pędy możesz usunąć za pomocą nożyka. Warto go jednak zdezynfekować, żeby zmniejszyć ryzyko przenoszenia chorób. Równie dobrze wilki możesz jednak po prostu wyłamać za pomocą dłoni. Nie powinno sprawić Ci to najmniejszego problemu.

Wysokie odmiany pomidorów zwykle prowadzi się na 1-2 główne pędy. To korzystne dla rozwoju rośliny i oczekiwanych owoców. Taki krzaczek pomidora lepiej rośnie i nie jest tak podatny na łamanie. Ponadto jest mniej narażony na choroby i szkodniki. Daje też optymalną ilość plonów.

Obrywanie liści pomidorów – dlaczego jest wskazane?

Przycinanie krzaczków i usuwanie tzw. wilków to wbrew pozorom jeszcze nie wszystko. Równie duże znaczenie ma bowiem obrywanie liści pomidorów. Dlaczego to istotne? Liście pomidorów, podobnie jak zbędne pędy, pobierają składniki odżywcze i wodę. Konkurują w tym zakresie z owocami. Co więcej, ich nadmiar obciąża krzaczek, osłabiając roślinę, a do tego zasłania owocom światło. Usunięcie części liści sprawia, że roślina może skupić się na najważniejszych dla każdego ogrodnika elementach, czyli samych pomidorach. Powoduje też przyspieszenie dojrzewania owoców. W ten sposób, dzięki otrzymaniu odpowiedniej ilości promieni słonecznych, pomidory będą też słodsze, a tym samym smaczniejsze.

Jak przycinać pomidory i dlaczego należy to robić? To musisz wiedzieć, aby zmaksymalizować zbiory

Usuwanie liści pomidorów – o czym należy pamiętać?

Usuwanie liści pomidorów to z pewnością zabieg, do którego trzeba podejść z rozwagą. Nie jest bowiem tajemnicą, że liście są niezbędne do przeprowadzania procesu fotosyntezy, a zatem ich usuwanie nie powinno zakłócić rozwoju rośliny. Jak zatem obrywać liście pomidorów? Na pewno najbezpieczniej jest stopniowo usuwać liście, obrywając tylko 1-3 liście za jednym razem. Które liście jednak obrywać? Bez wątpienia warto pozbyć się tych z plamami czy objawami chorób. Zwykle w pierwszej kolejności usuwa się też liście zlokalizowane najniżej krzaczka. Są one najczęściej moczone przy opadach deszczu czy podlewaniu, a niekiedy także dotykają ziemi, a zatem ich usunięcie pomaga zapobiegać chorobom grzybowym. Ile liści pomidora można usunąć, aby nie przesadzić? Trudno tu o jednoznaczną odpowiedź, jednak zaleca się, aby na krzaku zostało nie mniej niż 15-20 liści.

Obrywanie liści pomidorów krok po kroku

Jak prawidłowo obrywać liście pomidorów? Znaczenie ma w tym przypadku nie tylko to, które liście oberwiesz, ale także to, jak to zrobisz. Usuwanie liści pomidorów warto wykonać za pomocą ostrego sekatora. Niweluje to ryzyko uszkodzenia zdrowych roślin. Liście pomidorów można też obrywać ręcznie, choć może być to nieco bardziej problematyczne. Bez względu na wybraną metodę, pamiętaj, że narzędzia powinny być zdezynfekowane. Używając czystego sprzętu, minimalizujemy ryzyko przenoszenia chorób. Chcąc prawidłowo obrywać liście pomidorów, zadbaj o to, aby usunąć cały liść – obrywamy liść razem z ogonkiem, u jego nasady. Fragmenty ogonków mogłyby bowiem osłabiać roślinę, a nawet gnić.

Jak ogławiać pomidory?

Ostatnią kwestią niejako związaną z tym, jak usuwać liście pomidorów, jest ich ogławianie. To zabieg, który polega na obcięciu wierzchołka głównego pędu krzaka. Najczęściej wykonuje się go po to, aby zakończyć wzrost rośliny i przyspieszyć dojrzewanie owoców. Jak ogławiać pomidory i kiedy to robić? Zwykle wierzchołek obcina się na około 7-8 tygodni przez zakończeniem uprawy, czyli w przypadku odmian gruntowych w połowie sierpnia – pomidory pod osłoną można obciąć nieco później. W którym miejscu odciąć wierzchołek? Z reguły zaleca się, aby nad ostatnim gronem zostały 2-3 liście.

Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać Twoje wątpliwości w zakresie usuwania liści pomidorów i ich przycinania. W tym miejscu zachęcamy Cię też do zapoznania się z zagadnieniami dotyczącymi ich nawożenia. Omawiający je artykuł znajdziesz na naszym blogu, z kolei odpowiednie do pomidorów nawozy czekają na Ciebie w naszym e-sklepie.

Frakcja

Długość w metrach

Szerokość w metrach

Potrzeba 0 worków.