DARMOWA DOSTAWA PACZKOMATEM INPOST

KALKULATOR

Nie wiesz, ile kruszywa powinieneś kupić?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kalkulator zapotrzebowania. Teraz możesz sprawdzić jakiej ilości  kamienia potrzebujesz, aby pokryć dany obszar.

Katalog produktów

Pobierz

PORADA MIESIĄCA

Jak siać warzywa w ogródku? 10 najważniejszych zasad, które musisz znać

[pokaz_film]

Marzy Ci się własny warzywniak? A może masz już swoją uprawę warzyw, ale zastanawiasz się, czy jest odpowiednio przygotowana i właściwie pielęgnowana? W obu tych przypadkach koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Wyjaśnimy w nim, jak sadzić warzywa, aby zdrowo rosły i pięknie planowały. Przyjrzymy się różnym aspektom ich uprawy i omówimy m.in. terminy siewu, tajniki uprawy współrzędnej czy nawożenie. Przedstawimy Ci przy tym 10 zasad, które warto znać i wcielać w życie, aby Twój warzywniak był dla Ciebie dumą i źródłem zdrowych, dorodnych warzyw.

Uprawa warzyw – dobry plan to klucz do sukcesu

Własny warzywniak nie musi być wbrew pozorom trudny w uprawie. Bez problemu możesz stworzyć go w przydomowym ogrodzie bądź na działce, nawet jeśli nie masz doświadczenia czy ręki do roślin. Jak w wielu przedsięwzięciach, kluczowa jest tu dobra organizacja. Chcąc zaplanować ogródek warzywny, warto przemyśleć, gdzie chcesz posadzić rośliny, skąd zamierzasz je wziąć, jakie warzywa Cię interesują, a także jak je posadzić i pielęgnować. Oto kilka najważniejszych zasad, dzięki którym Twoje uprawy będą przemyślane od A do Z.

1. Wybierz dobre miejsce, czyli gdzie posadzić warzywa

Warzywa można posadzić w gruncie, np. na przygotowanych do tego grządkach, ale można też posadzić je w tunelu czy szklarni. Zwykle to właśnie miejsce determinuje to, jakie i ile roślin możesz posadzić w swoim ogrodzie. Wybierając miejsce pod uprawę, zwróć uwagę na to, aby nie znajdowało się w pobliżu drogi. Choć poszczególne warzywa mogą mieć różne wymagania, to z reguły najlepiej sprawdzi się miejsce osłonięte od wiatru i dobrze nasłonecznione. Co ważne, pamiętaj, że przygotowanie miejsca pod uprawę to dopiero początek. Twój warzywniak powinien być łatwy w obsłudze, a zatem musi zapewnić Ci wygodny dostęp do roślin i możliwość ich bezproblemowego podlewania.

2. Zadbaj o odpowiednie podłoże

Zapewne wiesz, że poszczególne warzywa mogą mieć różne wymagania glebowe. Dotyczy to zarówno specyfiki podłoża, jak i jego zasobności w składniki odżywcze czy odczynu. Przed założeniem ogródka warzywnego warto więc przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej i dobrać rośliny do warunków glebowych. W przeciwnym razie może się okazać, że Twoje warzywa nie będą chciały rosnąć. Jak przygotować ziemię pod warzywa? Zazwyczaj warto użyć w tym przypadku obornika granulowanego – znajdziesz go w ofercie naszego e-sklepu. Jesienią lub wiosną poprzedzającą sadzenie roślin należy rozsypać go na glebie i następnie ją przekopać. Składniki odżywcze z obornika zasilą wówczas podłoże, dzięki czemu posadzone warzywa będą miały lepsze warunki do wzrostu.

Jak siać warzywa w ogródku? 10 najważniejszych zasad, które musisz znać

3. Przemyśl, jakie warzywa chcesz posadzić

Myśląc o własnym warzywniku, zapewne masz w głowie pomysł na to, jakie warzywa chcesz posadzić. Wybór gatunków roślin warto na pewno dopasować do podłoża czy warunków klimatycznych – jedne rośliny będą bardziej wrażliwe na niskie temperatury, inne mniej itp. W zależności od tego, jakie warzywa wybierzesz, nieco inaczej będzie trzeba przygotować grządki czy glebę. Ostateczny wybór powinien być zatem dopasowany do Twoich potrzeb i specyfiki ogrodu. Warto wziąć pod uwagę jeszcze jedną bardzo istotną kwestię, ale o tym poniżej.

4. Zwróć uwagę na to, jakie warzywa można sadzić obok siebie

Wbrew pozorom nie tylko ludzie mogą mieć problemy z sąsiadami. Planując ogród warzywny, warto wiedzieć, że nie wszystkie warzywa dobrze czują się w swoim towarzystwie. Temat jest dosyć szeroki, dlatego zapewne trudno będzie nam omówić wszystkie gatunki. Weźmy sobie jednak na warsztat kilka popularnych przykładów.

Jakie warzywa sadzić obok siebie?

 • Ogórek – ogórka możesz z powodzeniem posadzić obok takich roślin jak cebula, marchew, papryka, kukurydza, groch czy fasola.
 • Pomidor – odpowiednim towarzystwem dla pomidora będzie rzodkiewka, seler, rzepa, por, szpinak, kalarepa, kapusta, cukinia, cebula czy burak.
 • Papryka – papryka może bez problemu rosnąć obok ogórka, pomidora czy kapusty.
 • Ziemniak – ziemniak dobrze toleruje brokuły, kukurydzę, szpinak, koper, kalarepę czy fasolę.
 • Burak – buraki nie będą miały problemu z takimi warzywami jak cebula, ogórek, por, seler korzeniowy, marchew, kalarepa czy cykoria.

Jakich warzyw nie sadzić obok siebie?

 • Ogórek – rzodkiewka, pomidory i ziemniaki na pewno nie będą dla niego dobrym towarzystwem.
 • Pomidor – pomidory na pewno nie powinny znaleźć się w towarzystwie ziemniaków, ponieważ zwiększy to ryzyko porażenia zarazą ziemniaczaną. Słabiej będą rosły także obok papryki i ogórka. Ponadto zaleca się, aby nie sadzić ich obok rzodkiewki czy kapusty.
 • Papryka – nie polubi się z rzodkiewką, kapustą i fasolą.
 • Ziemniak – groch, ogórki, pomidory i dynię lepiej w tym przypadku posadzić gdzie indziej.
 • Burak – nie zaprzyjaźni się z pomidorami i fasolą.

Uprawa współrzędna – najważniejsze zasady

Sztuka umiejętnego łączenia ze sobą roślin w uprawie to tzw. uprawa współrzędna. Mówi się o niej wówczas, gdy sąsiadujące ze sobą gatunki mają na siebie wzajemnie korzystny wpływ. Wpływ ten może być chemiczny, fizyczny lub może dotyczyć ewentualnej konkurencji o składniki odżywcze. W uprawie współrzędnej warzyw można wyróżnić kilka podstawowych zasad, które wymieniamy poniżej:

 • warto sadzić obok siebie rośliny, które mają system korzeniowy o różnym zasięgu. Wówczas pobierają bowiem składniki pokarmowe z różnych warstw gleby, a zatem nie będą o nie ze sobą konkurować;
 • nie należy sadzić obok siebie roślin o wysokich potrzebach pokarmowych lub wodnych. W przeciwnym razie Twoje warzywa będą niepotrzebnie stanowiły dla siebie konkurencję;
 • unikaj sadzenia obok siebie warzyw z tej samej grupy. Przykładem może być połączenie ziemniaka z pomidorem, czyli zestawienie dwóch roślin z rodziny psiankowatych.

Co ciekawe, istnieją rośliny, o które warto wzbogacić ogródek warzywny niemal zawsze. Zalicza się do nich np. czosnek, znany z tego, że odstrasza szkodniki. Dobrym rozwiązaniem będzie też posadzenie w ogrodzie roślin motylkowatych. Może zwiększyć to zawartość azotu w glebie – ich korzenie wchodzą bowiem w symbiozę z bakteriami.

Jak siać warzywa w ogródku? 10 najważniejszych zasad, które musisz znać

5. Nie masz doświadczenia? Zacznij od warzyw prostych w uprawie

Zastanawiasz się, jakie warzywa sadzić, jeśli nie masz doświadczenia? Nie musisz od razu rzucać się na głęboką wodę – postaw na te łatwe w uprawie. Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo. Do takich zalicza się np.:

 • por,
 • buraki,
 • marchew,
 • rzodkiewka,
 • sałata,
 • cebula,
 • czosnek,
 • groch,
 • kalarepa,
 • cukinia,
 • pomidor koktajlowy,
 • jarmuż,
 • dynia,
 • pietruszka naciowa.

6. Zastanów się, czy będziesz sadzić warzywa z nasion, czy z rozsady

Warzywa możesz sadzić w ogrodzie z nasion lub rozsady. Wiele zależy tu przede wszystkim od tego, jakie gatunki zamierzasz zaprosić do swojego ogrodu. Warzywa, które z reguły wysiewa się bezpośrednio do gruntu, to np. burak, bób, marchew, groch, fasola, rzepa, rzodkiewka czy pietruszka. Niektóre warzywa można sadzić zarówno z nasion, jak i z rozsady. Do takich należy chociażby cukinia, cebula, por, ogórek, kabaczek, patison, dynia oraz sałaty. Rozsadę warto natomiast przygotować dla takich warzyw jak pomidor, papryka, kapusta biała i czerwona, bakłażan, seler korzeniowy i naciowy, karczoch, brokuł, kalafior czy kalarepa.

Kiedy i dlaczego warto przygotować rozsadę warzyw? Choć zabieg ten może być nieco bardziej kłopotliwy niż wysiewanie nasion bezpośrednio do gruntu, to może zapewnić Ci wiele korzyści. Po pierwsze, rozsada pozwala na uprawę roślin w kontrolowanych warunkach. Masz bowiem wpływ chociażby na temperaturę, w jakiej kiełkują Twoje warzywa. Po drugie, rozsadę warzyw warto zrobić dla tych roślin, u których czas kiełkowania jest długi. To np. karczoch czy seler. Oprócz tego za zabieg ten warto zabrać się w przypadku roślin ciepłolubnych. W innym wypadku sezon wegetacyjny może okazać się dla nich za krótki. Takie warzywa to np. pomidor czy papryka. Niekiedy rozsadę warzyw robi się również po to, aby uzyskać wcześniejsze plony. Ma to miejsce np. w przypadku sałaty.

7. Wybierz dobry materiał – skąd wziąć warzywa do ogródka warzywnego?

Zakładając ogródek warzywny, na pewno nie chcesz rozczarować się już na starcie. Miej więc na uwadze, że jakość materiału, jaki wybierzesz do nasadzeń, naprawdę ma znaczenie. Dlaczego? Otóż np. nieodpowiednio przechowywane nasiona mogą odmówić kiełkowania. Sadzonki mogą zaś szybko zwiędnąć, nie przyjąć się lub nawet okazać się chore. Niezależnie więc od tego, czy zdecydujesz się na nasiona, czy sadzonki, kup je ze sprawdzonego źródła. Warto kierować się tu na pewno opiniami innych ogrodników. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek i zwiększysz prawdopodobieństwo tego, że Twój ogródek warzywny da Ci zdrowe i smaczne owoce.

Jak siać warzywa w ogródku? 10 najważniejszych zasad, które musisz znać

8. Stwórz harmonogram i pilnuj terminów – kiedy sadzić warzywa?

Chcąc założyć ogród warzywny, musisz wiedzieć, że warzywa trzeba sadzić w określonych terminach. Poszczególne rośliny mają w tym zakresie różne preferencje, z którymi warto się na pewno zapoznać. Można jednak wskazać tu pewne zasady ogólne. Warzywa w ogrodzie sadzi się zwykle od wczesnej wiosny do maja. Trzeba jednak uważać na powrót zimy i przymrozki. Większość warzyw słabo bowiem toleruje zimno – niskie temperatury mogą je zatem uszkodzić.

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, kiedy posadzić warzywa do ogrodu, to najlepiej zapoznaj się z zaleceniami producenta nasion lub sadzonek. Uogólniając, na przełomie marca i kwietnia sadzi się np. sałatę, pietruszkę, marchew, bób, seler i groch. Miesiąc później, czyli na przełomie kwietnia i maja, możesz posadzić brokuły, kalafior, kapustę i buraki. Z kolei w maju przystąp do sadzenia ogórków, dyni, kopru, cukinii i pomidorów z rozsady.

9. Podlewaj warzywa regularnie, zgodnie z ich potrzebami

Jak powszechnie wiadomo, uprawa roślin wymaga regularnego nawadniania. Jeżeli chcesz uzyskać smaczne warzywa i obfite plony, dowiedz się, jakie potrzeby wodne mają wybrane przez Ciebie gatunki. Podlewaj grządki systematycznie i staraj się nie przesuszyć ani nie przelać roślin. Odpowiednia podaż wody jest kluczowa dla prawidłowego wzrostu i bogatych zbiorów. Sprawdź też, czy uprawiane przez Ciebie warzywa mają jakieś preferencje co do samej wody czy pory podlewania. Rośliny zazwyczaj nawadnia się rano lub wieczorem. Na pewno lepiej nie robić tego w pełnym słońcu, ponieważ mogłoby to przyczynić się do oparzeń, a nawet spalenia liści.

10. Woda to jeszcze nie wszystko – zadbaj o nawożenie

Oczywiście nie samą wodą żyją warzywa. W wielu przypadkach, szczególne przy ubogich w składniki odżywcze glebach, rośliny potrzebują nawożenia. Przy warzywach jest ono bardzo istotne. Wpływa bowiem nie tylko na ich wzrost, ale także finalny smak. Odpowiada też za obfite plony i zwiększa odporność roślin na niekorzystne warunki atmosferyczne czy choroby. Zabierając się za przygotowanie ogródka warzywnego, pomyśl więc o odpowiednich nawozach. Dobrym wyborem mogą okazać się zarówno nawozy mineralne, jak i naturalne, np. granulowany obornik.

Wysokiej klasy nawozy w różnych wariantach znajdziesz w ofercie naszego sklepu. Mamy dla Ciebie zarówno preparaty uniwersalne, jak i te dedykowane poszczególnym owocom czy warzywom. Nawozy warto niekiedy zastosować już wcześniej, aby użyźnić glebę. Często robi się to jesienią lub wiosną poprzedzającą sadzenie. Poza tym warto na pewno chronić warzywa przed szkodnikami. Tu także stosuje się różne metody, które najlepiej dobrać do poszczególnych gatunków i szkodników, które je atakują.

Frakcja

Długość w metrach

Szerokość w metrach

Potrzeba 0 worków.