DARMOWA DOSTAWA PACZKOMATEM INPOST

KALKULATOR

Nie wiesz, ile kruszywa powinieneś kupić?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kalkulator zapotrzebowania. Teraz możesz sprawdzić jakiej ilości  kamienia potrzebujesz, aby pokryć dany obszar.

Katalog produktów

Pobierz

PORADA MIESIĄCA

Jaki nawóz do skrzydłokwiatu wybrać, aby zdrowo rósł i pięknie kwitł? Podpowiadamy

[pokaz_film]

Skrzydłokwiat to roślina o wielu zaletach. Nie tylko cieszy oko efektownymi liśćmi i kwiatami, ale także korzystnie wpływa na panujący w pomieszczeniach klimat. Co więcej, jest powszechnie dostępny, niedrogi i nie taki wymagający w uprawie. Aby zdrowo rósł i pięknie kwitł, warto jednak wiedzieć, jak go pielęgnować. Dotyczy to nie tylko wyboru dobrego stanowiska czy regularnego podlewania, ale także nawożenia. W dzisiejszym artykule zebraliśmy więc kilka pielęgnacyjnych wskazówek. Odpowiemy w nim również na pytanie, które budzi wiele wątpliwości, a mianowicie: jaki nawóz do skrzydłokwiatu wybrać?

Skrzydłokwiat – krótka charakterystyka

Skrzydłokwiat, zwany też skrzydłolistem bądź spathiphyllum, to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych, jakie można spotkać w polskich domach. Skąd się w nich wziął i co warto o nim wiedzieć? Otóż skrzydłokwiat to roślina z rodziny obrazkowatych. Ma podłużne, zielone liście i charakterystyczne, najczęściej białe kwiaty. Skrzydłokwiat naturalnie występuje w środowisku ciepłym i wilgotnym. Spotyka się go w lasach deszczowych, w Ameryce Środkowej i rejonach Ameryki Południowej. Co ciekawe, rozróżnia się aż 49 różnych odmian skrzydłokwiatu. W Polsce najczęściej spotyka się jednak skrzydłokwiat kwiecisty i skrzydłokwiat Wallisa. Ten pierwszy jest raczej niski i obficie kwitnie, z kolei ten drugi może dorastać nawet do wysokości 1 metra.

Nie tylko piękny, ale i pożyteczny – dlaczego warto mieć w domu skrzydłokwiat?

Dlaczego warto mieć w domu skrzydłokwiat? Musisz wiedzieć, że docenia się go nie tylko za piękne kwiaty i duże, intensywnie zielone liście. W ostatnich latach coraz więcej mówi się bowiem o tym, że skrzydłokwiat to roślina o zdolności do oczyszczania powietrza. Pomaga pozbyć się z niego toksycznych związków, takich jak chociażby benzen, formaldehydy, amoniak, ksylon czy też aceton. Znakomicie sprawdzi się w domach i mieszkaniach w miastach, bowiem oczyszcza powietrze z występującego coraz powszechniej smogu. Warto jednak wiedzieć, że jest to roślina trująca. Należy więc trzymać ją z dala od małych dzieci i zwierząt domowych.

Jaki nawóz do skrzydłokwiatu wybrać, aby zdrowo rósł i pięknie kwitł? Podpowiadamy

Jak pielęgnować skrzydłokwiat? Najważniejsze zasady

Skrzydłokwiat należy do roślin domowych stosunkowo łatwych w uprawie. Bez problemu poradzą sobie z nim więc nawet osoby, które nie mają większego doświadczenia w pielęgnacji roślin doniczkowych. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, których warto przestrzegać. Jakich? Poniżej podpowiadamy, o jakie kwestie warto zadbać, aby roślina zdrowo rosła i pięknie kwitła.

Odpowiednie stanowisko – gdzie postawić skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat lubi stanowiska stosunkowo jasne, ale lekko zacienione. Nie stawiaj go więc w mocno nasłonecznionym miejscu, na bezpośrednim słońcu czy południowym parapecie. Pod wpływem bezpośrednich promieni słonecznych liście skrzydłokwiatu mogą zacząć brązowieć. Niekiedy też blakną i pojawiają się na nich związane w oparzeniami, brązowe plamy. Roślinę warto więc ustawić w odległości przynajmniej 1 metra od okna.

Ze względu na to, że skrzydłokwiat jest rośliną pochodzącą z tropikalnych lasów, lubi pomieszczenia o wysokiej wilgotności powietrza. Jest więc jednym z tych kwiatów, które doskonale sprawdzają się w łazience czy kuchni. Z uwagi na wilgotność powietrza, lepiej nie stawiać go jednak przy grzejniku. Może bowiem niekorzystnie wpłynąć to nie tylko na kondycję rośliny. Przy niskiej wilgotności powietrza skrzydłokwiaty mogą stać się też bardziej podatne na ataki szkodników, np. przędziorków.

Ziemia dla skrzydłokwiatu – jaka będzie najlepsza?

Jak powszechnie wiadomo, dla kondycji każdej rośliny znaczenie ma ziemia, w której rośnie. Jaka ziemia będzie zatem odpowiednia w przypadku skrzydłokwiatu? Roślina ta lubi ziemię żyzną i przepuszczalną. Można wykorzystać do niej ziemię do roślin zielonych. Warto dodatkowo uzupełnić ją o odpowiednie rozluźniacze, np. perlit czy wermikulit – znajdziesz je w ofercie naszego e-sklepu. Najlepiej, gdy skrzydłokwiat jest posadzony w podłożu o lekko kwaśnym odczynie, z pH na poziomie 5-6. Znaczenie może mieć także wybór doniczki – dobrze sprawdzi się plastikowa, która długo utrzyma wilgoć. W doniczce warto dodatkowo zrobić odpowiedni drenaż, np. z keramzytu.

Jak podlewać skrzydłokwiat? O tym musisz pamiętać

W pielęgnacji skrzydłokwiatu ogromne znaczenie ma jego odpowiednie podlewanie. Uwielbia on bowiem wilgoć i potrzebuje dużo wody. Skrzydłokwiat należy podlewać regularnie – latem co 2-3 dni, z kolei zimą raz w tygodniu. Warto zrobić to wówczas, gdy wierzchnia warstwa gleby wyschnie. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku miękka woda w temperaturze pokojowej. Twarda woda może bowiem sprawić, że na liściach skrzydłokwiatu pojawią się brązowe plamy. Sprzyja również powstawaniu pleśni i osadu kamiennego w doniczce. Skrzydłokwiat warto podlewać więc odstaną wodą przegotowaną lub wodą przefiltrowaną. Można też dodatkowo zdecydować się na lekkie zakwaszenie wody sokiem lub kwaskiem cytrynowym – w tym celu należy dodać pół łyżeczki kwasku na 1 litr wody. Wspomoże to wzrost skrzydłokwiatu i spotęguje jego kwitnienie.

W kontekście podlewania skrzydłokwiatu warto pamiętać o tym, że zarówno niedobór, jak i nadmiar wody jest dla niego niekorzystny. Przesuszony skrzydłokwiat można rozpoznać po żółknięciu i zasychaniu dolnych liści. Aby go odratować, roślinę należy podlewać stopniowo. Przelanie skrzydłokwiatu także może być dla niego groźne. Może spowodować nawet obumarcie rośliny i gnicie jej korzeni. Zwykle objawia się poprzez oklapnięcie i więdnięcie liści.

Przesadzanie i rozmnażanie skrzydłokwiatu

Jak wygląda kwestia przesadzania skrzydłokwiatu? Z reguły zaleca się, aby robić to co roku, na wiosnę. Jeżeli roślina sporo urosła, warto przesadzić ją do nowej doniczki o większym rozmiarze. Nie zawsze jest to jednak konieczne. Jak rozmnożyć skrzydłokwiat? W dość prosty sposób można zrobić to właśnie podczas jego przesadzania. Wystarczy delikatnie podzielić bryłę korzeniową na mniejsze części.

Jaki nawóz do skrzydłokwiatu wybrać i dlaczego warto go stosować?

Twój skrzydłokwiat nie kwitnie lub słabo rośnie? A może po prostu szukasz sposobu na to, aby go wzmocnić? Musisz mieć świadomość tego, że dla rośliny tej znaczenie ma także nawożenie. Za brak kwitnienia lub słabą kondycję liści może odpowiadać niedobór składników odżywczych. Jest to jednak problem, który możesz stosunkowo łatwo rozwiązać za pomocą właściwie dobranego preparatu zasilającego. Nawóz stosujemy zazwyczaj w okresie od wiosny do lata. Gdy skrzydłokwiat nie kwitnie, warto sięgnąć po nawóz bogaty w azot. Dzięki temu wspomożesz roślinę w wytworzeniu mocnych i zdrowych liści. Co jednak zrobić, aby skrzydłokwiat zakwitł? Sięgnij po nawóz do roślin kwitnących, np. dostępny w naszym sklepie nawóz do roślin kwitnących marki Vila. Tego typu nawozy mają nieco inny skład, który potęguje obfitość kwitnienia i wspomaga roślinę w tworzeniu nowych kwiatów. Zawierają bowiem mniej azotu, a więcej fosforu i potasu. Odpowiednio dobrane nawożenie ma kluczowy wpływ na kondycję liści i kwitnienie skrzydłokwiatu. Co więcej, dzięki niemu kwiaty mogą utrzymać się znacznie dłużej.

Jak widzisz, uprawa skrzydłokwiatu nie jest trudna, ale wymaga przestrzegania pewnych zasad. Warto zadbać o odpowiednie stanowisko, właściwe podlewanie i optymalną wilgotność powietrza wokół rośliny oraz dobrze dobrane nawożenie. Wówczas skrzydłokwiat odwdzięczy Ci się poprzez zdrowe i błyszczące liście, a także będzie cieszyć Twoje oko pięknymi, białymi kwiatami.

Frakcja

Długość w metrach

Szerokość w metrach

Potrzeba 0 worków.