DARMOWA DOSTAWA PACZKOMATEM INPOST

KALKULATOR

Nie wiesz, ile kruszywa powinieneś kupić?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kalkulator zapotrzebowania. Teraz możesz sprawdzić jakiej ilości  kamienia potrzebujesz, aby pokryć dany obszar.

Katalog produktów

Pobierz

PORADA MIESIĄCA

Jak stosować keramzyt do kwiatów? Praktyczny poradnik

[pokaz_film]

Keramzyt ogrodniczy to doskonały przykład na to, że w uprawie roślin proste rozwiązania często okazują się najlepsze. Jest to niezwykle uniwersalny materiał, który możesz wykorzystać na wiele różnych sposobów. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak poprawić warunki swoich roślin, to koniecznie go wypróbuj. Niekiedy wątpliwości budzi jednak to, jak właściwie należy go stosować. Tej właśnie kwestii przyglądamy się w naszym poradniku. Podpowiadamy w nim, jak stosować keramzyt do kwiatów, a także wyjaśniamy, dlaczego warto po niego sięgnąć. Czytaj dalej i przekonaj się, że ma on naprawdę duży potencjał.

Keramzyt ogrodniczy – czym jest i dlaczego warto go stosować?

Czym właściwie jest keramzyt ogrodniczy? Otóż jest to lekkie kruszywo, które powstaje w procesie wypalania gliny. Keramzyt stosowany jest zwykle jako drenaż lub dodatek spulchniający podłoże. Ma postać niewielkich, dość charakterystycznych granulek o twardej skorupie i porowatej strukturze. Do najważniejszych zalet keramzytu zalicza się na pewno to, że jest to materiał obojętny chemicznie, który nie zmienia pH gleby. Jest ponadto odporny na wodę i się nie rozpuszcza. Dodatkowo jest także całkowicie odporny na działanie pleśni czy grzybów, dzięki czemu stosowany jako dodatek do podłoża zmniejsza ryzyko infekcji roślin i ich korzeni. Ponadto to kruszywo niepalne, o dobrych parametrach izolacyjnych. Sporym atutem keramzytu jest też z pewnością jego cena – to materiał naprawdę tani, a ze względu na to, że nie ulega rozkładowi, można wykorzystać go wielokrotnie.

Warto mieć świadomość tego, że dostępny na rynku keramzyt może być zróżnicowany pod względem rozmiaru granulek, czyli frakcji. Dzięki temu można bez problemu dopasować go do swoich potrzeb i planowanego zastosowania.

Zastosowanie keramzytu – jak można go wykorzystać?

Właściwości keramzytu sprawiają, że jest to materiał bardzo uniwersalny, który możesz wykorzystać na różne sposoby. Doskonale sprawdzi się zarówno w domowej uprawie roślin doniczkowych, jak i w ogrodzie. Ma szerokie zastosowanie i znakomicie nadaje się do:

  • tworzenia warstwy drenażowej w doniczkach – za pomocą keramzytu można zrobić na dnie doniczki drenaż, dzięki czemu nadmiar wody będzie skutecznie odprowadzany. To doskonały sposób na to, aby zabezpieczyć rośliny przed przelaniem i procesem gnicia korzeni;
  • rozluźniania podłoża – zbite podłoże często nie jest korzystne dla korzeni roślin, ponieważ utrudnia nie tylko swobodny odpływ wody, ale także dostęp do tlenu i składników pokarmowych. Za sprawą keramzytu problem ten można skutecznie rozwiązać. Wymieszany z glebą rozluźnia podłoże i korzystnie wpływa na kondycję rośliny na wielu różnych obszarach. Ponadto może dodatkowo magazynować wodę i składniki odżywcze, dzięki czemu roślina może z nich skorzystać wtedy, gdy będzie tego potrzebowała;
  • ściółkowania – warto mieć świadomość tego, że keramzyt sprawdzi się nie tylko w glebie, ale także na powierzchni ziemi. Ze względu na to, że ma dobre parametry izolacyjne, z powodzeniem wykorzystuje się go do ściółkowania. W takiej formie skutecznie zabezpiecza podłoże przed zimnem, a do tego ogranicza wzrost chwastów i zatrzymuje wilgoć. Jako ściółka keramzyt sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i w uprawie domowej;
  • nawilżania powietrza – niska wilgotność powietrza jest niekorzystna dla niektórych roślin doniczkowych. Jest to jednak zjawisko powszechne, szczególnie w sezonie grzewczym, gdy w pomieszczeniach jest naprawdę sucho. Keramzyt może okazać się w tym zakresie bardzo pomocny. Wystarczy przygotować szerokie naczynie i umieścić w nim granulki, a następnie zalać je wodą. Całość należy ustawić w pobliżu roślin, na parapecie lub grzejniku. Parująca woda podniesie wilgotność i przyniesie roślinom ulgę. Szczególnie docenią to na pewno rośliny egzotyczne;
  • upraw hydroponicznych – keramzyt doskonale sprawdzi się jako podłoże do upraw hydroponicznych, czyli tzw. bezglebowych. Tego rodzaju uprawy cieszą się coraz większą popularnością i dają naprawdę wiele ciekawych możliwości.

Keramzyt a rośliny doniczkowe – jak stosować go do kwiatów?

Choć zastosowanie keramzytu jest szerokie, najczęściej wykorzystuje się go w uprawie roślin doniczkowych. Zazwyczaj robi się z niego drenaż na dnie doniczki lub dodaje się go do podłoża. Przyjrzyjmy się więc temu, jak stosować keramzyt w obu tych przypadkach.

Keramzyt jako drenaż na dno doniczki

Dzięki usypanej na dnie doniczki warstwie keramzytu zapewnisz roślinom odpowiedni drenaż. Pozwoli to sprawnie odprowadzać nadmiar wilgoci i zabezpieczy korzenie roślin przed gniciem. Jak zrobić drenaż na dno doniczki z keramzytu? Przed posadzeniem rośliny nasyp do doniczki keramzyt, aby stworzył około 2-3 cm warstwę. Następnie wsyp ziemię i posadź roślinę. W przypadku większych doniczek najlepiej wykonać drenaż nieco grubszy. Co bardzo ważne, zwróć uwagę na to, aby doniczki posiadały otwory odpływowe. W innym przypadku stosowanie keramzytu może nie przynieść oczekiwanych efektów, ponieważ woda i tak nie będzie miała jak wydostać się z doniczki.

Keramzyt jako dodatek do podłoża

W uprawie kwiatów doniczkowych keramzyt warto wykorzystać też jako dodatek do podłoża. W efekcie podłoże będzie lepiej napowietrzone, a korzenie roślin będą miały lepszy dostęp do potrzebnego im do rozwoju tlenu. Ile keramzytu należy dodać do podłoża? Z reguły zaleca się, aby stanowił od 10-50%. Wiele zależy tu tak naprawdę od wymagań i preferencji konkretnej rośliny.

Warto zaznaczyć, że w celu spulchnienia podłoża zamiast keramzytu możesz wykorzystać też innego rodzaju dodatki, np. mineralne. W naszej ofercie znajdziesz m.in. bardzo ciekawy pod względem właściwości perlit i wermikulit.

Jaki keramzyt do kwiatów wybrać?

Jak wybrać odpowiedni keramzyt do kwiatów? Przy zakupie warto na pewno zwrócić uwagę na jego frakcję. Jak już wspominaliśmy, to właśnie od niej zależy wielkość granulek. W naszym sklepie internetowym znajdziesz keramzyt w dwóch frakcjach. Oferujemy:

  • keramzyt doniczkowy o frakcji 4-10 mm – drobniejsze frakcje doskonale sprawdzą się jako dodatek do podłoża, podłoże bezglebowe do upraw hydroponicznych, drenaż w małych i średnich doniczkach, warstwa ściółkująca dla niewielkich roślin czy materiał do nawilżania powietrza;
  • keramzyt ogrodniczy o frakcji 8-20 mm – większe granulki lepiej sprawdzą się do drenażu dużych doniczek, szczególnie tych o sporych otworach odpływowych, przez które drobne granulki po prostu wylecą. Keramzyt o takiej frakcji doskonale sprawdzi się też jako dodatek do podłoża dla większych roślin czy materiał ściółkujący. Jak wskazuje sama jego nazwa, keramzyt ogrodniczy najczęściej wybierany jest właśnie do ogrodu.

Jak widzisz, keramzyt ma szerokie zastosowanie i może zapewnić roślinom wiele korzyści. To materiał łatwo dostępny i tani, więc na pewno warto z niego skorzystać. Jeżeli to rozważasz, to serdecznie zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego e-sklepu. Znajdziesz w niej wysokiej jakości keramzyt wytwarzany z czystej glinki ilastej, bez chemikaliów i zbędnych domieszek. To produkt o wysokiej odporności, chemicznie neutralny – możesz mieć zatem pewność, że doskonale sprawdzi się do roślin różnego rodzaju i z powodzeniem posłuży Ci przez lata.

Frakcja

Długość w metrach

Szerokość w metrach

Potrzeba 0 worków.