Decydując się na uprawę roślin, coraz częściej poszukujemy rozwiązań ekologicznych. Ma to oczywiście wiele zalet, ale niesie też za sobą pewne wyzwania, wśród których sporym okazuje się na pewno nawożenie. Na szczęście istnieją różnego rodzaju ekologiczne nawozy, które są w stanie zapewnić roślinom niezbędne składniki odżywcze. Po jakie warto sięgnąć? W naszym artykule przedstawiamy krótki przegląd ciekawych pod względem właściwości i uniwersalnych w zastosowaniu nawozów naturalnych. Poznaj je, a z pewnością znajdziesz wśród nich doskonałe rozwiązanie dla swoich roślin.
Kilka słów o nawożeniu – dlaczego trzeba o nim pamiętać?
Jak zapewne wiesz, nawożenie jest jednym z najważniejszych zabiegów w pielęgnacji roślin. Bez niego roślinom szybko zaczyna bowiem brakować składników pokarmowych, które są im niezbędne do prawidłowego wzrostu, obfitego kwitnienia czy bogatego plonowania. Stają się też podatne na choroby grzybowe i ataki szkodników.
Niezależnie więc od tego, czy chodzi o uprawę ozdobnych roślin ogrodowych, warzyw i owoców, czy też po prostu pielęgnację roślin domowych, warto regularnie stosować zasobne w składniki odżywcze nawozy. Co jednak, jeśli nie przekonują Cię te konwencjonalne, bądź też po prostu szukasz czegoś, co uzupełni ich działanie i pozwoli wzmocnić rośliny i poprawić parametry gleby? W takich przypadkach znakomitym rozwiązaniem mogą okazać się nawozy ekologiczne. Mają wiele zalet i doskonale sprawdzą się zarówno w przydomowych ogrodach, jak i profesjonalnych uprawach.
Nawozy ekologiczne i ich zalety
Stosowanie nawozów ekologicznych daje wiele różnego rodzaju korzyści. Przede wszystkim pozwala w sposób naturalny dostarczyć roślinom wszystkie potrzebne im składniki pokarmowe. Umożliwia przy tym ograniczenie lub zupełne wyeliminowanie nawozów konwencjonalnych, czyli takich produkowanych przez przemysł chemiczny. Ekologiczne nawożenie to też rozwiązanie bezpieczne – nie tylko dla roślin, ale także dla ludzi, środowiska czy też zwierząt domowych.
Co istotne, nawozy naturalne mają korzystny wpływ zarówno na same rośliny, jak i na kondycję gleby. Poprawiają bowiem jej strukturę i zdolność do zatrzymywania wody oraz składników odżywczych. Tworzą też potrzebną do prawidłowego wzrostu roślin materię organiczną, w którą polskie gleby są często ubogie. Wykazują więc działanie wielopłaszczyznowe.
Dodatkowym atutem nawozów naturalnych jest również to, że nie należą do rozwiązań drogich. W praktyce więc ekologiczne nawożenie roślin może okazać się nawet tańsze niż to tradycyjne.
Czy nawozy ekologiczne mają jakieś wady?
Skoro ekologiczne nawożenie roślin ma tak wiele zalet, to można zastanawiać się nad tym, dlaczego nie jest stosowane powszechnie. W praktyce trzeba mieć świadomość tego, ze naturalne nawozy mają też pewne wady. Często wykazują bowiem wolniejsze działanie i są potrzebne w większych ilościach. Z uwagi na naturalne pochodzenie niektóre nawozy organiczne, szczególnie świeży obornik, mogą też zawierać patogeny czy nasiona chwastów.
Poza tym w przypadku świeżych nawozów, jak obornik czy kompost, trzeba liczyć się z wysoką wilgotnością i pewnymi problemami w zakresie przechowywania. Nie zawsze takie nawozy są też dostępne, a ich jakość bywa w praktyce zmienna. Trudno więc dokładnie określić poziom składników pokarmowych. Z nawozami ekologicznymi często nie należy też przesadzać. Przykładowo przy dużych ilościach świeżego obornika trudno uniknąć ryzyka przenawożenia.
W praktyce niektóre z tych problemów da się jednak rozwiązać. O tym, w jaki sposób można to zrobić, powiemy sobie już za moment.
Ekologiczne nawożenie roślin – po jakie nawozy naturalne warto sięgnąć?
Zastanawiasz się, jakie nawozy sprawdzą się w uprawach ekologicznych? Tak naprawdę istnieje przynajmniej kilka ciekawych opcji, które mogą z powodzeniem zastąpić lub uzupełnić nawozy mineralne. Omówimy je sobie poniżej.
1. Obornik granulowany – naturalny nawóz w formie praktycznych granulek
Obornik to jeden z najbardziej popularnych nawozów naturalnych. Nie da się jednak ukryć, że obornik świeży ma swoje wady i jest dość kłopotliwy w transporcie czy przechowywaniu, szczególnie gdy mieszka się w mieście. Na szczęście jest dla niego doskonała alternatywa, a mianowicie obornik granulowany. Jak wskazuje sama jego nazwa, jest dostępny w formie granulowanej, a jego suche i niewielkie granulki nie zajmują wiele miejsca i są pozbawione charakterystycznego, przykrego zapachu. Co więcej, nie zawierają też niepożądanych składników, jak patogeny czy nasiona chwastów.
Obornik granulowany ma wiele zalet. Jest przede wszystkim:
- bogaty w składniki mineralne i mikroelementy, a także kwasy humusowe – dzięki temu ma korzystny wpływ na rozwój roślin i jakość gleby. Znakomicie sprawdzi się więc nawet na glebach wyjałowionych i ubogich w składniki pokarmowe;
- uniwersalny – warto zaznaczyć, że jest to nawóz o uniwersalnym zastosowaniu. Znakomicie sprawdzi się w uprawie różnego rodzaju warzyw, owoców, ziół, roślin ozdobnych czy kwiatów domowych. Stosowany jest też w uprawach w rolnictwie ekologicznym. Z powodzeniem można wykorzystać go poza tym do pielęgnacji trawnika.
Jak stosować obornik granulowany? W praktyce wystarczy rozsypać go na powierzchni gleby, a następnie obficie podlać. Dla lepszego wchłaniania składników odżywczych przez system korzeniowy roślin glebę można też przekopać na głębokość około 15-20 cm. Obornik granulowany z reguły można stosować od wiosny do końca okresu wegetacji.
W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz obornik granulowany w kilku różnych wariantach. Do wyboru jest m.in. obornik kurzy, obornik bydlęcy czy mieszany obornik koński i kurzy.
2. Kompost – organiczny nawóz o uniwersalnym zastosowaniu
Kompost to kolejny powszechnie znany i chętnie stosowany nawóz ekologiczny. Powstaje przede wszystkim z różnego rodzaju odpadów pochodzenia roślinnego i resztek organicznych.
Kompost docenia się przede wszystkim za to, że jest:
- bogaty w składniki mineralne i substancje użyźniające glebę – ma więc działanie wielotorowe i korzystny wpływ zarówno na rośliny, jak i podłoże,
- bezpieczny – nawożenie kompostem uważa się za w pełni bezpieczne, gdyż raczej trudno w tym przypadku o przenawożenie. Można też przeprowadzać je w dowolnym terminie;
- uniwersalny – można nawozić nim różnego rodzaju rośliny, zarówno warzywa i owoce, jak i rośliny ozdobne, krzewy, drzewka czy rośliny doniczkowe.
Kompost najczęściej robi się samodzielnie. Można przygotować go na przydomowym kompostowniku, ale obecnie istnieją też specjalnie przeznaczone do tego pojemniki. Nie wszyscy jednak mają na taką produkcję ochotę lub możliwości – kompost niestety nie pachnie najlepiej, a do tego może zajmować sporo miejsca, szczególnie gdy potrzebujesz nawozu w większej ilości. Nie da się też przygotować go z dnia na dzień.
3. Gnojówka z pokrzywy, czyli naturalny nawóz w postaci płynnej
Jeżeli chodzi o ekologiczne nawożenie, to ciekawą opcją może okazać się również gnojówka z pokrzywy. Można z łatwością przygotować ją samodzielnie – wystarczy zalać 1 kg świeżej pokrzywy 10 litrami wody i kisić w beczce przez około 2 tygodnie.
Gnojówka z pokrzywy to nawóz organiczny o wielu cennych właściwościach. Jest przede wszystkim:
- bogata w kluczowe dla roślin mikro- i makroelementy oraz tytan – z uwagi na swoje właściwości zapewnia roślinom intensywny wzrost i pomaga im wchłaniać z podłoża azot,
- naturalnym środkiem ochrony roślin – gnojówka z pokrzywy może służyć nie tylko jako nawóz, ale także jako naturalny środek ochrony roślin. W tym celu, po rozcieńczeniu, wykonuje się nią oprysk. Różnego rodzaju wywary, wyciągi i gnojówki z pokrzywy mogą okazać się bowiem bardzo pomocne w walce ze szkodnikami czy chorobami, w tym m.in. mszycami, przędziorkami, zarazą ziemniaczaną czy szarą pleśnią.
Jak stosować gnojówkę z pokrzywy? Można nawozić nią rośliny od wiosny do końca sierpnia, co około 2-3 tygodnie. Jest nawozem stosunkowo uniwersalnym, ale należy pamiętać, że są rośliny, które gnojówki nie lubią. Znajdują się wśród nich m.in. nowalijki, warzywa kapustne, fasola, azalie czy rododendrony. Minusem gnojówki z pokrzywy jest też niestety jej mało zachęcający zapach.
4. Nawóz ekologiczny do trawy Vila PRO COMPLEX NATURE
W praktyce w sklepach ogrodniczych można znaleźć też różnego rodzaju gotowe nawozy ekologiczne. W asortymencie Nova Minerals poza granulowanym obornikiem posiadamy m.in. w 100% naturalny nawóz do trawy Vila PRO COMPLEX NATURE.
Jest to nawóz organiczny pochodzenia zwierzęcego o wysokiej zawartości substancji humusowych (ponad 60%). Nadaje się do wszystkich rodzajów trawników, także tych na glebach piaszczystych i ubogich w składniki pokarmowe.
Nawóz Vila PRO COMPLEX NATURE wyróżnia się przede wszystkim tym, że jest:
- w 100% organiczny i naturalny,
- bogaty w składniki humusowe, mikroelementy, potas i wapń,
- bezpieczny dla ludzi, roślin i zwierząt,
- uniwersalny.
Dużym atutem tego nawozu jest także to, że jest łatwy w aplikacji i ma neutralny zapach. To więc idealne rozwiązanie na trawnik, na którym trudno raczej zastosować takie nawozy jak np. kompost.
5. Naturalne nawozy zielone
Ciekawą opcją na naturalne nawożenie jest też wykorzystanie tzw. nawozów zielonych. W praktyce nawozy zielone to nic innego jak wysiany poplon lub międzyplon. Jak stosować tego rodzaju nawożenie? Na wstępie wysiewa się nasiona takich roślin jak m.in. rzepak, żytko ozime, koniczyna, facelia, łubin czy gryka. Następnie wystarczy przekopać glebę po wzejściu roślin, aby zasiliły one podłoże w składniki mineralne i materię organiczną. W praktyce wysiany jesienią poplon można też przekopać dopiero na wiosnę. Wówczas nie tylko będzie stanowił wartościowy zielony nawóz, ale też zabezpieczy glebę przez zimę.
Zielony nawóz jest przede wszystkim:
- w 100% naturalny,
- uniwersalny,
- bezpieczny,
- ekonomiczny.
Minusem jest w tym przypadku to, że w tego rodzaju nawożenie trzeba włożyć nieco więcej pracy i zaangażowania. Poza tym należy zabrać się za nie wcześniej, jeszcze przed założeniem upraw.
Nawozy ekologiczne z Twojej kuchni
Czy wiesz, że niektóre nawozy organiczne masz pod ręką w swojej kuchni? Co prawda trudno mówić w tym przypadku o nawożeniu na większą skalę, niemniej dla Twoich roślin cenne mogą okazać się np.:
- skorupki jajek – mogą skorzystać z nich np. rośliny doniczkowe, pomidory, ogórki, cukinie, lawenda czy piwonie. To dobre źródło wapnia, który wykazuje pozytywny wpływ na korzenie oraz ściany komórkowe;
- skórka z banana – sprawdzi się w ekologicznym nawożeniu kwitnących roślin domowych i ogrodowych. Skórka zawiera bowiem sporo ważnego dla kwitnienia potasu;
- fusy z herbaty i kawy – możesz zasilić nimi rośliny kwasolubne, jak azalie, rododendrony, hortensje czy borówki.
Ekologiczne nawożenie ma wiele zalet i wykazuje pozytywny wpływ nie tylko na rośliny, ale także właściwości i strukturę gleby. Z całą pewnością warto je więc wypróbować, niezależnie od tego, czy chcesz prowadzić uprawy w pełni ekologiczne, czy też po prostu szukasz czegoś, co uzupełni działanie nawozów mineralnych i poprawi parametry gleby. Jeśli chcesz skorzystać z gotowych nawozów organicznych, zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego. Znajdziesz w niej m.in. wspomniany wyżej granulowany obornik, czy też ekologiczny nawóz do trawy PRO COMPLEX NATURE marki Vila.