DARMOWA DOSTAWA PACZKOMATEM INPOST

KALKULATOR

Nie wiesz, ile kruszywa powinieneś kupić?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kalkulator zapotrzebowania. Teraz możesz sprawdzić jakiej ilości  kamienia potrzebujesz, aby pokryć dany obszar.

Katalog produktów

Pobierz

PORADA MIESIĄCA

Jaki nawóz warto stosować pod iglaki? Podpowiadamy!

[pokaz_film]

Przydomowe ogrody są zwykle ozdobione przez różnego rodzaju drzewa, krzewy i rośliny kwitnące. Bardzo często pojawiają się w nich też iglaki. Nie ma w tym nic dziwnego – większość z nich prezentuje się atrakcyjnie cały rok. Co ciekawe, są dość łatwe w uprawie, więc może sobie na nie pozwolić nawet początkujący ogrodnik. Iglaki wymagają jednak pewnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z najważniejszych jest nawożenie – to właśnie temu większość roślin zawdzięcza swój piękny wygląd. Jaki nawóz pod iglaki sprawdzi się najlepiej i kiedy należy go stosować? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule!

Z czego wynika popularność iglaków?

Na uprawę iglaków decyduje się coraz więcej osób. Nie ma w tym nic dziwnego – mają mnóstwo zalet. W przeciwieństwie do drzew i krzewów liściastych można cieszyć się nimi cały rok – pięknie prezentują się nawet zimą. Co ciekawe, można je formować, co uatrakcyjnia ich wygląd. Osoby uprawiające je w ogrodzie wskazują, że ich atutem jest to, że nie mają liści – nie spadają jesienią, co oznacza, że nie trzeba ich grabić. Co więcej, bardzo szybko rosną. To oznacza, że roślina posadzona wzdłuż ogrodzenia zapewni mieszkańcom działki prywatność już po kilku latach. Wszystkie te zalety iglaków sprawiają, że można je spotkać nie tylko w ogrodzie, ale także w przestrzeni publicznej.

Jakie wymagania mają iglaki?

Iglaki są roślinami, z których uprawą z powodzeniem poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. Są hodowane przez wiele szkółek drzew i krzewów. Różnorodność gatunków, rozmiarów i barw igieł jest naprawdę duża. W zależności od wybranej odmiany iglaki mogą mieć nieco inne wymagania względem zabiegów pielęgnacyjnych.

Wszystkie gatunki nie przepadają jednak za przesadzaniem. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest wybranie im miejsca docelowego od razu po zakupie. Poszczególne odmiany różnią się też między sobą tempem wzrostu i wymaganiami względem podłoża. To oznacza, że rośliny warto wybierać, zwracając uwagę na ich przeznaczenie. Inne gatunki sprawdzą się bowiem lepiej jako żywopłot, a inne jako dekoracja oczka wodnego.

Co ważne, iglaki są często atakowane przez choroby i szkodniki. Z tego względu należy regularnie monitorować ich kondycję. Newralgiczne miejsca znajdują się tam, gdzie nie dociera światło.

Pielęgnacja iglaków – o czym musisz pamiętać?

Iglaki to rośliny, które z natury prezentują się bardzo atrakcyjnie. Jako hodowca musisz jednak pamiętać o konieczności przeprowadzania kilku zabiegów pielęgnacyjnych. W przeciwnym wypadku stracą swoje walory wizualne. Poza podlewaniem iglaki wymagają systematycznego przycinania. Koniecznie przycinaj uszkodzone i zaschnięte pędy. Iglaki będą przyciągającą wzrok ozdobą, jeśli poprzez przycinanie nadasz im pożądany kształt.

Jednym z obowiązkowych zabiegów pielęgnacyjnych jest podlewanie. Może być rzadkie, ale musi być systematyczne. Warto pamiętać o tym, że wierzchnia warstwa podłoża powinna być przemoczona do głębokości około 30 cm.

Nawożenie iglaków – czy to konieczne?

Doświadczeni hodowcy wskazują, że jedną z najważniejszych zalet iglaków jest ich uniwersalność. Można je bowiem uprawiać w niemal każdym ogrodzie. Jednak to, czy uprawa przyniesie ogrodnikowi i roślinie wymierne korzyści, w dużym stopniu zależy od nawożenia.

Iglaki nie mogą się prawidłowo rozwijać bez regularnego nawożenia. Zaleca się, by było ono rozłożone na cały sezon wegetacyjny i dopasowane do potrzeb roślin w poszczególnych okresach. Nawożenie powinno być przeprowadzone za pomocą nawozów organicznych i mineralnych.

Kiedy należy stosować nawóz pod iglaki?

Iglaki mają piękne wybarwienie. Występują w odmianach w kolorach zielonych, seledynowych, a nawet w odcieniach szarości. Jeśli chcesz, by ich barwa utrzymywała się dłużej, koniecznie zapewnij im odpowiednie nawożenie. Jak sypać nawóz pod iglaki? Nawożenie należy przeprowadzić 2 razy w roku. W zależności od warunków atmosferycznych pierwsze nawożenie powinno ruszyć w marcu lub kwietniu. Wówczas rozpoczyna się faza intensywnego wzrostu po zimowym odpoczynku.

Kolejne nawożenie należy przeprowadzić jesienią, czyli od sierpnia do października. Proces ten ma na celu zabezpieczenie roślin przed przemarznięciem. Dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranego nawozu Twoje iglaki będą prawidłowo przygotowane do zimy.

Warto pamiętać o tym, że pierwsze nawożenie iglaków należy przeprowadzić kilka tygodni po ich zakupie. Należy dać roślinie czas na rozwój systemu korzeniowego.

Jaki nawóz należy zastosować pod iglaki wiosną?

Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoje iglaki będą się prawidłowo rozwijały cały rok, dopilnuj odpowiednich terminów nawożenia. Jak wspomnieliśmy wyżej, pierwsze nawożenie należy przeprowadzić wiosną. Wówczas rośliny przechodzą w stan wegetacji i rozpoczyna się ich intensywny wzrost. W tym okresie każdy hodowca musi pamiętać o konieczności pokrycia zapotrzebowania iglaków na składniki pokarmowe, ponieważ jest ono wtedy największe.

W zależności od warunków pogodowych pierwsze nawożenie należy przeprowadzić w marcu lub ewentualnie w kwietniu. Drugi raz należy wysypać nawóz po około 2 miesiącach, jednak nie później niż na początku lipca.

Jaki nawóz sprawdzi się pod iglaki wiosną? Celuj w mieszanki, które mają w składzie kluczowe dla roślin składniki, czyli azot, fosfor i potas. Azot przyspiesza wzrost rośliny i ma wpływ na długość jej wegetacji, czyli kwitnienie i plonowanie. Właśnie dlatego tak ważne jest to, by dokarmiać rośliny tym pierwiastkiem na wiosnę. 

Poszukując wydajnych preparatów do nawożenia iglaków wiosną, zwróć uwagę na dostępny w naszej ofercie nawóz do iglaków Super Scandic. Jego formuła zawiera także magnez, który zapobiega brązowieniu i opadaniu igieł.

Jaki nawóz pod iglaki sprawdzi się na jesień?

Czy wiesz, że już pod koniec lata iglaki przygotowują się do zimy? Pędy zaczynają drewnieć, a wszystkie procesy życiowe zwalniają. Wówczas również konieczne jest stosowanie nawozu. Odpowiednie dokarmianie iglaków pozwoli im przetrwać zimę, polepszając ich gospodarkę wodną. Jaki nawóz pod iglaki warto zatem stosować na jesień? Przede wszystkim nie powinien zawierać azotu – pierwiastek ten utrudniłby roślinom przygotowanie się do przezimowania.

Dobrej jakości nawóz musi mieć w składzie odpowiednie proporcje potasu i fosforu. Potas poprawia odporność iglaków na mróz. Fosfor z kolei korzystnie wpływa na system korzeniowy i wspomaga drewnienie pędów. Jeżeli poszukujesz wysokiej jakości preparatu, zwróć uwagę na nasz nawóz jesienny do iglaków Vila. Jest bardzo wydajny i łatwy w aplikacji. Możesz stosować go od sierpnia do października.

Wielu początkujących ogrodników zastanawia się, czy nawozy do iglaków są odpowiednie dla tui. Warto pamiętać o tym, że tuje posiadają specyficzne wymagania pokarmowe. Wiosną najlepiej sięgnąć po nawóz wzbogacony o cenne dla nich mikroelementy. Natomiast preparaty przeznaczone do jesiennego nawożenia iglaków doskonale sprawdzą się do zasilania tui.

Nawożenie iglaków nie jest skomplikowane. Kluczem do sukcesu w uprawie jest stosowanie odpowiednich preparatów zgodnie z zaleceniami producenta i dotrzymywanie określonych terminów nawożenia. Poszukujesz łatwych w aplikacji i skutecznych nawozów, które dostarczą Twoim iglakom niezbędne składniki odżywcze? Sięgnij po preparaty dostępne w naszej ofercie!

Frakcja

Długość w metrach

Szerokość w metrach

Potrzeba 0 worków.