DARMOWA DOSTAWA PACZKOMATEM INPOST

KALKULATOR

Nie wiesz, ile kruszywa powinieneś kupić?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kalkulator zapotrzebowania. Teraz możesz sprawdzić jakiej ilości  kamienia potrzebujesz, aby pokryć dany obszar.

Katalog produktów

Pobierz

PORADA MIESIĄCA

Jak stosować obornik granulowany kurzy? Dowiedz się, dlaczego warto!

[pokaz_film]

Nawozy naturalne odgrywają niezwykle ważną rolę we współczesnych uprawach. Stosowane są zarówno w rolnictwie ekologicznym, jak i w przydomowych ogródkach. Nie ma w tym nic dziwnego – są bogate w składniki odżywcze i dostarczają glebie korzystną dla niej mikroflorę bakteryjną. Jednym z nawozów, które warto wykorzystać w uprawach, jest obornik granulowany kurzy. Kiedy i jak go stosować? Czytaj dalej – wyjaśniamy.

Obornik granulowany kurzy – co warto o nim wiedzieć?

Nawozy naturalne mają różne formy. Zwykle występują pod postacią świeżego i granulowanego obornika. Warto jednak pamiętać o tym, że stosowanie naturalnego, świeżego nawozu nie zawsze jest możliwe, choćby ze względu na jego silnie skoncentrowaną formułę. Wówczas doskonałą alternatywą okazuje się obornik granulowany.

Świeży obornik składa się ze ściółki i odchodów zwierząt gospodarskich. Wbrew pozorom nie jest łatwo dostępny. Co ważne, przechowywanie go jest dość problematyczne, głównie z uwagi na objętość i charakterystyczny zapach. Na szczęście współcześni rolnicy mogą korzystać z zalet naturalnego, organicznego nawozu w formie dostosowanej do swoich potrzeb. Mowa o oborniku granulowanym.

Obornik granulowany kurzy powstaje na skutek fermentacji, działania wysokiej temperatury i odparowania nadmiaru wody. W efekcie z obornika otrzymujemy jednolitą masę bogatą w składniki pokarmowe.

Do kolejnych etapów produkcji obornika zaliczamy mielenie, odwadnianie, suszenie i granulowanie masy. Co ciekawe, szacuje się, że 1 kg obornika granulowanego powstałego w opisany wyżej sposób odpowiada aż 4 kg obornika świeżego!

Jaki skład ma obornik granulowany kurzy?

Jedną z najważniejszych zalet granulowanego obornika kurzego jest jego skoncentrowany, bogaty skład. Warto jednak pamiętać o tym, że z uwagi na dużą koncentrację składników pokarmowych należy stosować go z dużą ostrożnością. To, co wyróżnia ten nawóz na tle innych granulatów, to wyższa zawartość azotu. Ile ma go obornik kurzy? Przeciętnie zawartość tego pierwiastka to aż 4%. W składzie produktu nie brakuje też innych składników odżywczych, takich jak fosfor, potas, siarka, magnez i wapń. Obornik granulowany kurzy jest też bogaty w cenne mikroelementy, czyli żelazo, molibden, mangan, cynk i bor.

Warto przy tym zaznaczyć, że dzięki fermentacji, suszeniu i innym procesom zachodzącym podczas produkcji w granulacie nie ma patogenów i nasion chwastów. Oprócz tego produkt jest wzbogacony o mikroorganizmy glebowe, które dodatkowo wzbogacają podłoże. Wszystkie składniki odżywcze, które znajdują się w recepturze obornika granulowanego kurzego, mają ogromny wpływ na rozwój nawożonych roślin.

Azot jest pierwiastkiem, który odpowiada za bujny i szybki wzrost roślin. Fosfor chroni je przed wpływem niskich temperatur i przed chorobami. Co ważne, zapewnia lepszy pobór substancji odżywczych z gleby poprzez wspieranie rozwoju systemu korzeniowego. Potas z kolei wspiera odporność roślin i reguluje gospodarkę wodną.

Jakie zalety wiążą się ze stosowaniem obornika granulowanego kurzego?

Obornik granulowany kurzy to znakomita alternatywa dla świeżego nawozu. Ma niemal takie same właściwości, ale występuje w wygodniejszej podczas aplikacji formie, czyli granulacie. Jedną z najważniejszych zalet tego rozwiązania jest brak charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu. Ponadto dostarcza roślinom mnóstwo składników pokarmowych, mikro- i makroelementów. Co ważne, poprawia też jakość gleby. Warto wspomnieć, że obornik granulowany kurzy ma dość wysokie pH, przez co idealnie sprawdza się do odkwaszania gleby. Stosowanie tego rodzaju nawozu poprawia żyzność gleby – sprzyja bowiem powstawaniu warstwy próchnicy.

Obornik granulowany kurzy jest łatwy w aplikacji. Nie sprawia też trudności w obszarze przechowywania – ma mniejszą objętość niż świeży obornik. Tym samym jest też łatwiejszy w transporcie. Prawidłowo stosowany jest bezpieczny dla roślin – rozkłada się stopniowo, co korzystnie wpływa na system korzeniowy. Jest też całkowicie bezpieczny dla środowiska.

Jak i kiedy należy stosować obornik granulowany kurzy?

Wiesz już, jakie zalety ma zasilanie roślin naturalnym granulatem. Aby nawożenie było skuteczne i przyniosło Ci wymierne korzyści, musisz też wiedzieć, jak i kiedy stosować obornik granulowany kurzy. Otóż w przeciwieństwie do świeżego obornika możesz dokarmiać nim swoje uprawy cały rok, choć za najlepszy termin uznaje się jesień. Pamiętaj jednak o tym, że nie można zasilać nim roślin później niż na 3 tygodnie przed zbiorem plonów. Wiosną z kolei zaleca się stosowanie tego nawozu przed przyszłorocznym sadzeniem lub siewem roślin.

Jak stosować obornik granulowany kurzy? Najlepszym rozwiązaniem jest równomierne rozsypanie go na glebę i przekopanie go na głębokość około 10 cm. To gwarancja równomiernego rozprowadzenia. Preparat stosuje się też do przygotowania podłoża do założenia trawnika. Należy jednak pamiętać o tym, że koniecznie trzeba to zrobić najpóźniej 10 dni przed siewem. Ciekawym rozwiązaniem jest wysypanie kurzego granulatu na kompost i przykrycie go słomą. Dzięki temu zabiegowi kompost zostanie zasilony dodatkowymi, cennymi minerałami.

Obornik kurzy – zastosowanie

Zastanawiasz się, dlaczego ogrodnicy i rolnicy tak chętnie sięgają po oborniki w formie granulatu? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – ich fenomen tkwi we wszechstronności. Produkt ten nadaje się do nawożenia różnych upraw. Idealnie sprawdza się do roślin doniczkowych, rabat, krzewów, drzew, warzyw i owoców. Warto jednak pamiętać o tym, że nie należy go stosować w przypadku takich roślin jak wrzosy, iglaki, magnolie czy borówki. Dzieje się tak ze względu na to, że obornik kurzy podnosi pH gleby. W efekcie rośliny kwasolubne, do których należą wymienione przez nas wyżej okazy, przestają prawidłowo rosnąć i wytwarzają znacznie mniej owoców. Zatem pod jakie warzywa, owoce i kwiaty można stosować obornik kurzy?

Preparat sprawdza się w przypadku:

warzyw – np. pomidorów, ogórków, papryki, bakłażanów, pora, ziemniaka. Zwykle nawozi się jesienią raz na 4 lata i płytko przekopuje glebę;

drzew i krzewów owocowych – np. brzoskwini, jabłoni, gruszy, orzecha, porzeczki, winorośli. Pierwsze nawożenie należy przeprowadzić przed rozpoczęciem wegetacji, drugie – pod koniec kwietnia, a trzecie na początku lata;

kwiatów ozdobnych – np. róż. Należy wysypać nawóz wiosną lub na początku lata, ale nie później niż z końcem lipca;

roślin doniczkowych – granulki najlepiej wymieszać z ziemią podczas przesadzania. Rośliny doniczkowe można zasilać od wiosny do jesieni, co 1-4 tygodnie.

Warto wiedzieć, że obornik granulowany kurzy jest stosowany nie tylko jako nawóz i dodatek do kompostu, ale także jako środek, który może pomóc odkwasić glebę. Rolnicy i ogrodnicy często wykorzystują go także do odjaławiania ziemi. Granulki powodują rozwój mikroorganizmów, dzięki czemu w glebie pojawia się więcej dżdżownic. Użyźniają one podłoże, poprawiając jego jakość.

Obornik granulowany kurzy – co musisz wiedzieć o dawkowaniu?

Nawóz z kurzych odchodów ma nie tylko największą dawkę azotu w składzie, ale także najbardziej skoncentrowane składniki pokarmowe. Właśnie dlatego należy go dawkować z dużą ostrożnością i uprzednio rozrobić go z wodą. Jak rozcieńczyć obornik kurzy? Zaleca się przygotowanie roztworu w proporcjach 1:10. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko zasolenia gleby, co mogłoby prowadzić do problemów z prawidłowym wzrostem roślin.

Jak należy dawkować kurzy granulat? Pamiętaj o tym, by przy dobieraniu właściwej dawki stosować się do zaleceń producenta. Jeśli jednak zastanawiasz się, ile obornika kurzego należy zastosować na hektar powierzchni, to zwykle jest to 1-3 tony. Aby bezbłędnie dostosować dawkę do zapotrzebowania, warto przeprowadzić analizę gleby. Wynik da Ci jasną odpowiedź na pytanie, jakich składników odżywczych najbardziej brakuje w podłożu.

Zasilanie upraw obornikiem granulowanym kurzym ma mnóstwo zalet. Co więcej, nawożenie nim jest niezwykle łatwe i wygodne. Właśnie dlatego preparat ten doskonale sprawdza się nie tylko na polach, ale także w przydomowych ogrodach. Wysokiej jakości kurzy obornik granulowany znajdziesz w ofercie naszego e-sklepu. Co ważne, jego wydajność i skuteczność idzie w parze z bardzo atrakcyjną ceną!

Frakcja

Długość w metrach

Szerokość w metrach

Potrzeba 0 worków.