Nawozy naturalne odgrywają niezwykle ważną rolę we współczesnych uprawach. Stosowane są zarówno w rolnictwie ekologicznym, jak i w przydomowych ogródkach. Nie ma w tym nic dziwnego – są bogate w składniki odżywcze i dostarczają glebie korzystną dla niej mikroflorę bakteryjną. Jednym z nawozów, które warto wykorzystać w uprawach, jest obornik granulowany kurzy. Kiedy i jak go stosować? Czytaj dalej – wyjaśniamy.
Obornik granulowany kurzy – co warto o nim wiedzieć?
Nawozy naturalne mają różne formy. Zwykle występują pod postacią świeżego i granulowanego obornika. Warto jednak pamiętać o tym, że stosowanie naturalnego, świeżego nawozu nie zawsze jest możliwe, choćby ze względu na jego silnie skoncentrowaną formułę. Wówczas doskonałą alternatywą okazuje się obornik granulowany.
Świeży obornik składa się ze ściółki i odchodów zwierząt gospodarskich. Wbrew pozorom nie jest łatwo dostępny. Co ważne, przechowywanie go jest dość problematyczne, głównie z uwagi na objętość i charakterystyczny zapach. Na szczęście współcześni rolnicy mogą korzystać z zalet naturalnego, organicznego nawozu w formie dostosowanej do swoich potrzeb. Mowa o oborniku granulowanym.
Obornik granulowany kurzy powstaje na skutek fermentacji, działania wysokiej temperatury i odparowania nadmiaru wody. W efekcie z obornika otrzymujemy jednolitą masę bogatą w składniki pokarmowe.
Do kolejnych etapów produkcji obornika zaliczamy mielenie, odwadnianie, suszenie i granulowanie masy. Co ciekawe, szacuje się, że 1 kg obornika granulowanego powstałego w opisany wyżej sposób odpowiada aż 4 kg obornika świeżego!
Jaki skład ma obornik granulowany kurzy?
Jedną z najważniejszych zalet granulowanego obornika kurzego jest jego skoncentrowany, bogaty skład. Warto jednak pamiętać o tym, że z uwagi na dużą koncentrację składników pokarmowych należy stosować go z dużą ostrożnością. To, co wyróżnia ten nawóz na tle innych granulatów, to wyższa zawartość azotu. Ile ma go obornik kurzy? Przeciętnie zawartość tego pierwiastka to aż 4%. W składzie produktu nie brakuje też innych składników odżywczych, takich jak fosfor, potas, siarka, magnez i wapń. Obornik granulowany kurzy jest też bogaty w cenne mikroelementy, czyli żelazo, molibden, mangan, cynk i bor.
Warto przy tym zaznaczyć, że dzięki fermentacji, suszeniu i innym procesom zachodzącym podczas produkcji w granulacie nie ma patogenów i nasion chwastów. Oprócz tego produkt jest wzbogacony o mikroorganizmy glebowe, które dodatkowo wzbogacają podłoże. Wszystkie składniki odżywcze, które znajdują się w recepturze obornika granulowanego kurzego, mają ogromny wpływ na rozwój nawożonych roślin.
Azot jest pierwiastkiem, który odpowiada za bujny i szybki wzrost roślin. Fosfor chroni je przed wpływem niskich temperatur i przed chorobami. Co ważne, zapewnia lepszy pobór substancji odżywczych z gleby poprzez wspieranie rozwoju systemu korzeniowego. Potas z kolei wspiera odporność roślin i reguluje gospodarkę wodną.
Jakie zalety wiążą się ze stosowaniem obornika granulowanego kurzego?
Obornik granulowany kurzy to znakomita alternatywa dla świeżego nawozu. Ma niemal takie same właściwości, ale występuje w wygodniejszej podczas aplikacji formie, czyli granulacie. Jedną z najważniejszych zalet tego rozwiązania jest brak charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu. Ponadto dostarcza roślinom mnóstwo składników pokarmowych, mikro- i makroelementów. Co ważne, poprawia też jakość gleby. Warto wspomnieć, że obornik granulowany kurzy ma dość wysokie pH, przez co idealnie sprawdza się do odkwaszania gleby. Stosowanie tego rodzaju nawozu poprawia żyzność gleby – sprzyja bowiem powstawaniu warstwy próchnicy.
Obornik granulowany kurzy jest łatwy w aplikacji. Nie sprawia też trudności w obszarze przechowywania – ma mniejszą objętość niż świeży obornik. Tym samym jest też łatwiejszy w transporcie. Prawidłowo stosowany jest bezpieczny dla roślin – rozkłada się stopniowo, co korzystnie wpływa na system korzeniowy. Jest też całkowicie bezpieczny dla środowiska.
Jak i kiedy należy stosować obornik granulowany kurzy?
Wiesz już, jakie zalety ma zasilanie roślin naturalnym granulatem. Aby nawożenie było skuteczne i przyniosło Ci wymierne korzyści, musisz też wiedzieć, jak i kiedy stosować obornik granulowany kurzy. Otóż w przeciwieństwie do świeżego obornika możesz dokarmiać nim swoje uprawy cały rok, choć za najlepszy termin uznaje się jesień. Pamiętaj jednak o tym, że nie można zasilać nim roślin później niż na 3 tygodnie przed zbiorem plonów. Wiosną z kolei zaleca się stosowanie tego nawozu przed przyszłorocznym sadzeniem lub siewem roślin.
Jak stosować obornik granulowany kurzy? Najlepszym rozwiązaniem jest równomierne rozsypanie go na glebę i przekopanie go na głębokość około 10 cm. To gwarancja równomiernego rozprowadzenia. Preparat stosuje się też do przygotowania podłoża do założenia trawnika. Należy jednak pamiętać o tym, że koniecznie trzeba to zrobić najpóźniej 10 dni przed siewem. Ciekawym rozwiązaniem jest wysypanie kurzego granulatu na kompost i przykrycie go słomą. Dzięki temu zabiegowi kompost zostanie zasilony dodatkowymi, cennymi minerałami.
Obornik kurzy – zastosowanie
Zastanawiasz się, dlaczego ogrodnicy i rolnicy tak chętnie sięgają po oborniki w formie granulatu? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – ich fenomen tkwi we wszechstronności. Produkt ten nadaje się do nawożenia różnych upraw. Idealnie sprawdza się do roślin doniczkowych, rabat, krzewów, drzew, warzyw i owoców. Warto jednak pamiętać o tym, że nie należy go stosować w przypadku takich roślin jak wrzosy, iglaki, magnolie czy borówki. Dzieje się tak ze względu na to, że obornik kurzy podnosi pH gleby. W efekcie rośliny kwasolubne, do których należą wymienione przez nas wyżej okazy, przestają prawidłowo rosnąć i wytwarzają znacznie mniej owoców. Zatem pod jakie warzywa, owoce i kwiaty można stosować obornik kurzy?
Preparat sprawdza się w przypadku:
– warzyw – np. pomidorów, ogórków, papryki, bakłażanów, pora, ziemniaka. Zwykle nawozi się jesienią raz na 4 lata i płytko przekopuje glebę;
– drzew i krzewów owocowych – np. brzoskwini, jabłoni, gruszy, orzecha, porzeczki, winorośli. Pierwsze nawożenie należy przeprowadzić przed rozpoczęciem wegetacji, drugie – pod koniec kwietnia, a trzecie na początku lata;
– kwiatów ozdobnych – np. róż. Należy wysypać nawóz wiosną lub na początku lata, ale nie później niż z końcem lipca;
– roślin doniczkowych – granulki najlepiej wymieszać z ziemią podczas przesadzania. Rośliny doniczkowe można zasilać od wiosny do jesieni, co 1-4 tygodnie.
Warto wiedzieć, że obornik granulowany kurzy jest stosowany nie tylko jako nawóz i dodatek do kompostu, ale także jako środek, który może pomóc odkwasić glebę. Rolnicy i ogrodnicy często wykorzystują go także do odjaławiania ziemi. Granulki powodują rozwój mikroorganizmów, dzięki czemu w glebie pojawia się więcej dżdżownic. Użyźniają one podłoże, poprawiając jego jakość.
Obornik granulowany kurzy – co musisz wiedzieć o dawkowaniu?
Nawóz z kurzych odchodów ma nie tylko największą dawkę azotu w składzie, ale także najbardziej skoncentrowane składniki pokarmowe. Właśnie dlatego należy go dawkować z dużą ostrożnością i uprzednio rozrobić go z wodą. Jak rozcieńczyć obornik kurzy? Zaleca się przygotowanie roztworu w proporcjach 1:10. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko zasolenia gleby, co mogłoby prowadzić do problemów z prawidłowym wzrostem roślin.
Jak należy dawkować kurzy granulat? Pamiętaj o tym, by przy dobieraniu właściwej dawki stosować się do zaleceń producenta. Jeśli jednak zastanawiasz się, ile obornika kurzego należy zastosować na hektar powierzchni, to zwykle jest to 1-3 tony. Aby bezbłędnie dostosować dawkę do zapotrzebowania, warto przeprowadzić analizę gleby. Wynik da Ci jasną odpowiedź na pytanie, jakich składników odżywczych najbardziej brakuje w podłożu.
Zasilanie upraw obornikiem granulowanym kurzym ma mnóstwo zalet. Co więcej, nawożenie nim jest niezwykle łatwe i wygodne. Właśnie dlatego preparat ten doskonale sprawdza się nie tylko na polach, ale także w przydomowych ogrodach. Wysokiej jakości kurzy obornik granulowany znajdziesz w ofercie naszego e-sklepu. Co ważne, jego wydajność i skuteczność idzie w parze z bardzo atrakcyjną ceną!