DARMOWA DOSTAWA PACZKOMATEM INPOST

KALKULATOR

Nie wiesz, ile kruszywa powinieneś kupić?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kalkulator zapotrzebowania. Teraz możesz sprawdzić jakiej ilości  kamienia potrzebujesz, aby pokryć dany obszar.

Katalog produktów

Pobierz

PORADA MIESIĄCA

Kiedy warto stosować obornik granulowany? Poznaj nasze wskazówki

[pokaz_film]

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać co do tego, jak ważnym zabiegiem agrotechnicznym jest nawożenie. Choć na rynku dostępnych jest wiele nawozów, to naturalne środki zdecydowanie biją je na głowę. Jednym z polecanych przez ogrodników preparatów jest obornik granulowany. Dlaczego warto się na niego zdecydować? Kiedy należy stosować obornik granulowany i co można nim nawozić? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule.

Czym jest obornik granulowany?

Obornik to jeden z najcenniejszych nawozów naturalnych. Przede wszystkim wzbogaca glebę w szereg składników odżywczych. Niestety stosowanie świeżego obornika ma pewne ograniczenia. Należy nim nawozić glebę wyłącznie jesienią. Jest bowiem silnie skoncentrowany i zawiera amoniak, dlatego musi mieć czas, by przejść w formę lepiej przyswajalną dla roślin. Znakomitą alternatywą dla tego rozwiązania jest obornik granulowany. To nawóz pochodzenia naturalnego o zbliżonych właściwościach do świeżego obornika, lecz pozbawiony jego wad.

Obornik granulowany występuje w formie cylindrycznego granulatu. Dzięki takiej postaci granule nie pylą. Co ważne, nie wydzielają też przykrego zapachu, charakterystycznego dla świeżego obornika. Obornik granulowany jest bogaty w mikro- i makroelementy, które rozkładają się stopniowo i uwalniają do gleby.

Jedną z istotnych zalet tego rozwiązania jest mniejsza objętość w porównaniu do świeżego obornika. Dzięki temu zarówno rozprowadzenie granulatu, jak i jego transport są wygodniejsze. Co ważne, prawidłowo przechowywany ma znacznie dłuższy termin przydatności do użycia niż świeży obornik.

Jakie składniki występują w składzie obornika granulowanego?

Wiesz już, że obornik granulowany ma mnóstwo zalet. Ogrodnicy cenią go jednak najbardziej za bogaty skład. Zawiera przede wszystkim podstawowe składniki odżywcze, takie jak azot, fosfor i potas. Można też znaleźć w nim wapń, magnez, siarkę i szereg innych mikroelementów, takich jak m.in. cynk, miedź, mangan i molibden. Warto pamiętać, że oborniki pochodzą od różnych zwierząt, przez co ich skład może się różnić pod względem ilości poszczególnych pierwiastków.

Warto też wspomnieć o tym, że obornik granulowany nie tylko zasila uprawy w składniki odżywcze, ale także wpływa na procesy glebotwórcze, wspomagając rozwój korzystnych mikroorganizmów glebowych. Co ważne, nawóz w tej formie – w przeciwieństwie do świeżego obornika – nie zawiera patogenów czy chwastów.

Obornik granulowany – rodzaje

Ogrodnicy i rolnicy wykorzystują do nawożenia obornik granulowany różnego pochodzenia. Jak wspomnieliśmy wyżej, poszczególne produkty mogą różnić się między sobą ilością pierwiastków w składzie. Wyróżnić możemy:

obornik granulowany bydlęcy – to jeden z najbardziej uniwersalnych nawozów, który można zastosować do zasilania warzyw, roślin owocowych i ozdobnych. Jest szczególnie polecany do gleb zniszczonych i ubogich w składniki odżywcze. Warto też mieć na uwadze, że dobrze zatrzymuje wodę w glebach przepuszczalnych;

obornik granulowany kurzy – jest przeznaczony do uprawy roślin o większym zapotrzebowaniu na azot. Ma więcej składników odżywczych niż inne oborniki, dlatego należy stosować go ostrożnie;

obornik granulowany końsko-kurzy – środek wspiera rośliny w procesie wegetacji. Zapewnia wyższe plony i lepszej jakości uprawy. Zawiera dużą ilość siarki, która odpowiada za przyswajanie azotu przez rośliny.

Kiedy można stosować obornik granulowany?

Wiesz już, że obornik granulowany ma szczególne właściwości. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego rolnicy i ogrodnicy tak chętnie po niego sięgają. Jednym z najważniejszych atutów tego rozwiązania jest to, że nawożenie obornikiem granulowanym nie ma tak dużych ograniczeń, jak stosowanie świeżego nawozu. Otóż świeży obornik można wykorzystywać tylko od 1 marca do 30 listopada, a na obszarach szczególnie narażonych – do 15 listopada. Zastanawiasz się, do kiedy można stosować obornik granulowany? Może być wykorzystany cały rok – zarówno wiosną, przed rozpoczęciem upraw, jak i w trakcie wegetacji. Przez cały rok może być też dodawany do kompostu, przez co zostanie on wzbogacony o cenne składniki pokarmowe.

Obornik granulowany – jak stosować go wiosną, a jak jesienią?

Obornik granulowany może być stosowany zarówno wiosną, jak i jesienią. Warto przy tym pamiętać, że jesienią nie należy nawozić upraw kurzym obornikiem granulowanym – ze względu na to, że zawiera sporą dawkę azotu w składzie. Nadmiar tego pierwiastka sprawia, że mrozoodporność roślin obniża się i w efekcie nie są prawidłowo przygotowane do zimy. O tej porze roku nie należy też stosować obornika granulowanego do krzewów, iglaków i bylin. Lepiej wykorzystać go do trawników i warzyw.

Jak stosować obornik granulowany wiosną? Przede wszystkim musisz pamiętać o konieczności zapoznania się z instrukcją producenta. Zwykle stosuje się go posypowo lub punktowo dawkami zalecanymi przez producenta nawozu. Wiosną przed rozpoczęciem upraw możesz rozsypać odpowiednią dawkę nawozu i zmieszać ją z glebą. Pamiętaj o tym, że dawka powinna być rozsypana równomiernie na całej powierzchni. Możesz też rozrobić obornik w wodzie i zastosować w formie płynnej. W trakcie okresu wegetacyjnego dobrą praktyką jest rozsypanie nawozu wokół roślin i wymieszanie go z glebą. Tym działaniem ochronisz korzenie przed zniszczeniem.

Obornik granulowany – zastosowanie

Obornik granulowany to nawóz o szerokim zastosowaniu. Z powodzeniem można dokarmiać nim wiele roślin, dostarczając im cenne składniki odżywcze. Zwykle wykorzystuje się go do nawożenia warzyw, krzewów owocowych, roślin ozdobnych i trawników. Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu jak najlepszych i wartościowych plonów, musisz wiedzieć, jak dopasować rodzaj obornika do charakteru upraw. Czytaj dalej i poznaj nasze wskazówki!

Kiedy i jaki obornik granulowany należy stosować pod warzywa?

Jak wspomnieliśmy wyżej, istnieje kilka rodzajów obornika granulowanego. Jeśli chcesz zagwarantować sobie bogate i zdrowe plony, dobierz nawóz pod konkretną roślinę. Jaki obornik sprawdzi się pod pomidory, ogórki, paprykę czy marchew? W przypadku warzyw doskonale sprawdzi się zarówno nawóz pochodzenia bydlęcego, jak i kurzego. To oborniki ekologicznie czyste. Rośliny nawożone tymi preparatami otrzymują wyłącznie składniki odżywcze niezbędne do rozwoju.

Zastanawiasz się, kiedy i jak stosować obornik granulowany pod pomidory, ogórki i inne warzywa? Możesz wykorzystać jego zalety zarówno wczesną wiosną, przed wysiewem, jak i do zasilania roślin już zasadzonych.

Jaki obornik nada się pod drzewa i krzewy owocowe?

Obornik granulowany może być stosowany nie tylko do nawożenia warzyw, ale także krzewów i drzew owocowych. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest zdecydowanie obornik granulowany bydlęcy. Sprawdzi się w przypadku brzoskwini, gruszy, śliwy, a nawet orzecha. Szczególną ostrożność należy zachować podczas nawożenia krzewów kwasolubnych, takich jak truskawka czy malina. Zaleca się, by pierwsze nawożenie wykonać przed rozpoczęciem wegetacji, drugie – pod koniec kwitnienia, a trzecie – na początku lata, jednak maksymalnie do końca lipca.

Jakim obornikiem nawozić rośliny ozdobne i trawniki?

Obornik granulowany sprawdza się też jako środek do nawożenia kwiatów jednorocznych i cebulkowych. Polecanym rozwiązaniem jest nawóz pochodzenia bydlęcego. Należy go stosować 2 razy w sezonie. Zdecydowanie częściej warto nawozić trawniki. Zaleca się, by zasilać trawę od wiosny do połowy sierpnia, raz w miesiącu.

Nawożenie obornikiem a wapnowanie gleby – czy można je łączyć?

Jednym z zabiegów agrotechnicznych, jakie należy wykonać tuż po żniwach, jest wapnowanie gleby. Przeprowadza się je w celu zwiększenia dostępności składników pokarmowych dla rozwijających się roślin. Ponadto zabieg ten pozwala na zniwelowanie kwaśnego odczynu podłoża. Wielu rolników zastanawia się, czy można połączyć wapnowanie gleby z nawożeniem. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – zdecydowanie nie. Wapno uwalnia z obornika azot w formie amoniaku. Substancja ta nierzadko odpowiada za uszkodzenia roślin i przedostaje się do atmosfery.

Zatem kiedy należy stosować obornik, a kiedy wapno? Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów naprzemiennie. W jednym sezonie należy przeprowadzić wapnowanie, a w drugim nawożenie obornikiem.

Mamy nadzieję, że wiesz już, kiedy i jak stosować obornik granulowany. Regularne nawożenie tym preparatem nie tylko dostarcza uprawom składniki odżywcze, ale także może korzystnie wpłynąć na strukturę gleby. Poszukujesz wysokiej jakości obornika granulowanego? W ofercie Nova Minerals znajdziesz go w różnych wariantach i pojemnościach!

Frakcja

Długość w metrach

Szerokość w metrach

Potrzeba 0 worków.