DARMOWA DOSTAWA PACZKOMATEM INPOST

KALKULATOR

Nie wiesz, ile kruszywa powinieneś kupić?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kalkulator zapotrzebowania. Teraz możesz sprawdzić jakiej ilości  kamienia potrzebujesz, aby pokryć dany obszar.

Katalog produktów

Pobierz

PORADA MIESIĄCA

Zastanawiasz się, jak stosować granulowany obornik bydlęcy? Podpowiadamy!

[pokaz_film]

O wyjątkowych właściwościach nawozów naturalnych chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Obornik – bo o nim mowa – zapewnia mikro- i makroelementy oraz inne cenne składniki, które pozytywnie wpływają na jakość gleby. W ostatnim czasie rolnicy i ogrodnicy dostrzegli duży potencjał w oborniku granulowanym bydlęcym. Czym wyróżnia się obornik bydlęcy? Jak i kiedy warto go stosować? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule.

Obornik granulowany bydlęcy – dlaczego warto nim zastąpić świeży obornik?

Każdy rolnik czy ogrodnik uprawiający warzywnik wie, że powinien być on raz na 4 lata zasilony obornikiem. Zwykle stosuje się do tego świeży nawóz, najczęściej krowi. Największym wyzwaniem jest jednak zdobycie obornika. Nie jest dostępny w sklepie – rolnicy muszą go pozyskać od hodowców lub wyprodukować go samodzielnie. Nie da się ukryć, że produkcja nawozu jest problematyczna i czasochłonna. Równie trudny jest transport obornika od hodowcy. Najczęściej jest on mokry, co zwabia owady. Oprócz tego ma nieprzyjemny zapach.

Z tych powodów rolnicy i ogrodnicy coraz częściej decydują się na skorzystanie z zalet obornika granulowanego bydlęcego. Produkt ten ma zbliżone właściwości do świeżego nawozu. Jest dostępny w postaci wygodnych w użyciu, niepylących granulek. Ma niemal 10-krotnie mniejszą objętość, co sprawia, że jest wygodny w przechowywaniu i transporcie. Szacunkowo 1 kg obornika granulowanego bydlęcego odpowiada aż 4 kg świeżego nawozu!

Jakimi cechami wyróżnia się obornik granulowany?

Obornik granulowany bydlęcy to w 100% naturalny nawóz. Jest produkowany ze świeżego nawozu krowiego, który wraz ze słomą jest poddawany kompostowaniu. Następnie ulega fermentacji. W takiej postaci zostaje pozbawiony nadmiaru wody, a w kolejnych etapach jest suszony i granulowany. Ze względu na to, że jest to produkt naturalny, nie ma w nim barwników, konserwantów czy innych sztucznych dodatków. Granulat jest też pozbawiony nasion chwastów, larw owadów i innych patogenów, które mogą znaleźć się w świeżym nawozie. Jedną z najważniejszych zalet granulowanego obornika bydlęcego jest to, że nie ma nieprzyjemnego zapachu. Oprócz tego zachowuje wszystkie właściwości świeżego nawozu. Co ważne, ma w składzie naturalną próchnicę, która sprzyja użyźnianiu i spulchnianiu ziemi. Granulat jest dość twardy, jednak w kontakcie z glebą staje się miękki i zwiększa objętość pod wpływem wilgoci. Wówczas rozpada się, a zawarte w nim składniki pokarmowe są stopniowo uwalniane bezpośrednio do roślin.

Jaki składniki odżywcze zawiera obornik granulowany bydlęcy?

Jak wspomnieliśmy wyżej, obornik granulowany bydlęcy to w 100% naturalny nawóz o bogatym składzie. Ile azotu ma obornik bydlęcy? Zawartość tego pierwiastka jest dwa razy niższa niż w jego kurzym odpowiedniku. Szacunkowo wynosi ona około 2%. W składzie produktu znajdziesz też inne podstawowe składniki odżywcze, czyli fosfor i potas. Oprócz nich w oborniku bydlęcym nie brakuje też wapnia, magnezu i cennych mikroelementów, takich jak cynk i miedź. Zrównoważony skład sprawia, że produkt jest jednym z najbardziej uniwersalnych nawozów dostępnych na rynku. Nawożenie tym preparatem to gwarancja dostarczenia roślinom i uprawom wszystkich niezbędnych im do rozwoju składników odżywczych.

Kiedy warto stosować obornik granulowany bydlęcy?

Powszechnie wiadomo, że nawożenie świeżym obornikiem ma pewne ograniczenia. Można wywozić go na pole w terminie od 1 marca do 30 listopada. Nieco inaczej wygląda to z obornikiem granulowanym. Otóż można stosować go cały rok. Niemniej zaleca się, by nawożenie nim przeprowadzać jesienią, a konkretnie w październiku i listopadzie. Takie działanie przygotuje glebę do okresu wegetacyjnego. Nawożenie obornikiem granulowanym sprawi, że składniki zawarte w granulkach będą łatwo przyswajalne dla roślin już wczesną wiosną. To szczególnie istotne dla upraw, które bardzo wcześnie rozpoczynają wegetację. Nic nie stoi na przeszkodzie, by obornik granulowany bydlęcy aplikować przed założeniem upraw. Wówczas można wykorzystać go w dowolnym terminie. Zastanawiasz się, jak prawidłowo stosować obornik granulowany bydlęcy? Czytaj dalej – wyjaśniamy poniżej.

Jak stosować obornik bydlęcy?

Wiesz już, że obornik granulowany bydlęcy pod wpływem kontaktu z ziemią i wilgocią rozpada się, co powoduje stopniowe uwalnianie składników odżywczych. Dzięki swojej formie preparat jest bardzo łatwy w aplikacji. Można go po prostu rozsypać i zmieszać z górną warstwą gleby. Pamiętaj jednak o tym, by nie korzystać z tego sposobu jesienią w przypadku krzewów, drzew i bylin. Mogłoby to spowodować wydłużenie ich wegetacji, co naraziłoby je na przemarznięcie.

Wolisz płynne nawozy? Aby przygotować roztwór, zalej granulat wodą i cierpliwie poczekaj na jego rozpuszczenie. Zwykle trwa to około 2 tygodnie. Po wymieszaniu całości możesz bezpiecznie podlewać rośliny.

Co można nawozić obornikiem bydlęcym?

Obornik granulowany bydlęcy jest jednym z najbardziej uniwersalnych nawozów dostępnych na rynku. Doskonale sprawdza się zarówno do nawożenia warzyw, jak i krzewów owocowych czy roślin ozdobnych. Najczęściej stosuje się go do zasilania:

– drzew i krzewów owocowych, takich jak grusza, jabłoń, brzoskwinia czy aronia. Należy jednak ostrożnie podchodzić do nawożenia truskawek czy malin, czyli roślin kwasolubnych;

– krzewów ozdobnych, bylin i roślin jednorocznych, z wyjątkiem wrzosów, magnolii, azalii i innych roślin kwasolubnych;

– trawnika;

– roślin doniczkowych;

– warzyw.

Jak dawkować obornik granulowany?

Nawożenie obornikiem granulowanym bydlęcym nie jest trudne. Z powodzeniem poradzi sobie z tym zarówno doświadczony rolnik, jak i początkujący ogrodnik. Dawki nawozu należy dostosować do rodzaju gleby. Słabe i wyjałowione podłoże należy zasilić zdecydowanie większą dawką, najlepiej wyliczoną na podstawie badania analizy gleby. Jesienią zaleca się stosować około 100-200 g obornika granulowanego bydlęcego na metr kwadratowy warzywnika lub trawnika.

Przed zastosowaniem obornika granulowanego bydlęcego należy też sprawdzić odczyn gleby. Warto bowiem pamiętać o tym, że nawóz ten ma pH 7, czyli może podnieść odczyn ziemi. W przypadku większości warzyw, krzewów i drzew owocowych, a także roślin ozdobnych jest to zdecydowanie pożądane – uprawy bowiem rosną i plonują lepiej. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, warto przeprowadzić wapnowanie. Musisz jednak pamiętać o tym, by nie łączyć wapnowania z nawożeniem.

Dodawanie obornika granulowanego do kompostu – dlaczego warto to robić?

Nawożenie obornikiem granulowanym bydlęcym można przeprowadzić na wiele różnych sposobów. Jednym z najskuteczniejszych jest dodanie granulatu do kompostu. Wówczas kompost dostaje zastrzyk składników pokarmowych. Można stosować go bez ryzyka przenawożenia od wiosny do jesieni. Co ważne, azot zawarty w oborniku granulowanym przyspiesza proces kompostowania.

Granulat zawiera próchnicę, co sprzyja rozwojowi mikroflory w kompoście. Zaleca się, by granulki dodawać do kompostu systematycznie, przez cały rok. Można go wówczas zastosować na jesień. Świetnie sprawdzi się jako środek do podsypywania krzewów, drzew i bylin, a także do rozsypywania na trawnikach. Stosuje się go też do zaprawiania dołków przed sadzeniem drzew owocowych i do ściółkowania rabat z kwiatami cebulowymi.

Ile kosztuje obornik granulowany bydlęcy?

Choć świeży obornik ma mnóstwo zalet, to zdecydowanie nie należy do idealnych rozwiązań. Jedną z najważniejszych wad jest wysoki koszt produkcji lub zakupu, rozrzucania czy transportu nawozu. Poza kwestią finansową niezwykle ważny jest też duży nakład pracy i czasu, które trzeba poświęcić na nawożenie.

To zdecydowanie kolejny powód, dla którego warto rozważyć wykorzystanie obornika granulowanego bydlęcego. Łatwa w stosowaniu forma i możliwość dopasowania sposobu nawożenia do własnych potrzeb w dużym stopniu decydują o opłacalności tego rozwiązania.

Ceny obornika granulowanego bydlęcego zależą od wielu czynników. W ofercie Nova Minerals nawóz ten jest dostępny już od 7,50 zł brutto/kg. Znajdziesz go w kilku pojemnościach. Wybierając produkt z oferty naszego e-sklepu, możesz liczyć na najwyższą jakość, która bez wątpienia przełoży się na jakość Twoich plonów!

Frakcja

Długość w metrach

Szerokość w metrach

Potrzeba 0 worków.