DARMOWA DOSTAWA PACZKOMATEM INPOST

KALKULATOR

Nie wiesz, ile kruszywa powinieneś kupić?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kalkulator zapotrzebowania. Teraz możesz sprawdzić jakiej ilości  kamienia potrzebujesz, aby pokryć dany obszar.

Katalog produktów

Pobierz

PORADA MIESIĄCA

Jaki nawóz do borówki amerykańskiej to najlepszy wybór?

[pokaz_film]

Borówka amerykańska to popularny krzew, który daje smaczne i zdrowe owoce lubiane niemal przez wszystkich. Warto pamiętać o jego odpowiednim nawożeniu, aby zapewnić sobie obfite zbiory. Jaki nawóz do borówki amerykańskiej to najlepszy wybór? W jaki sposób i kiedy należy nawozić tę roślinę? 

W jakim podłożu borówka amerykańska rośnie najlepiej?

Panuje powszechne przekonanie, że borówka amerykańska jest trudna w uprawie. Nie jest to jednak prawda, chociaż roślina na ma swoje specyficzne wymagania. 

Kluczowe znaczenie ma na pewno rodzaj podłoża. Borówka amerykańska jest pod tym względem wymagająca, co wynika z budowy jej korzeni. Są one dość rozrośnięte, ale jednocześnie płytkie. Dlatego nie pobierają związków pokarmowych z głębszych warstw gleby. Z tego powodu nie można zapominać o regularnym nawożeniu borówki. 

Borówka amerykańska najlepiej rośnie w podłożu przepuszczalnym, kwaśnym lub próchniczym. Jego optymalne pH wynosi od 3 do 5. Jeśli gleba w ogrodzie tych warunków nie spełnia, trzeba poprawić jej właściwości fizykochemiczne. Zazwyczaj wystarczy wymieszać ją z torfem czy gruboziarnistym piaskiem. Torf zwiększa kwasowość podłoża, a piasek je rozluźnia. 

Borówkę zaleca się sadzić w miejscach dobrze nasłonecznionych i ciepłych, osłoniętych przed silnymi podmuchami wiatru. Krzew ten kiepsko znosi cień. Wtedy nie rośnie zbyt dobrze i słabo owocuje. 

Jaki nawóz do borówki amerykańskiej wybrać na wiosnę i jesień?

Borówka amerykańska wymaga regularnego nawożenia. Wiosną stosuje się przede wszystkim preparaty bogate w azot, który przyspiesza wzrost rośliny. Nawozy tego typu wykorzystywać już można po przekwitnięciu borówki. Kolejne dawki dostarcza się borówce w czerwcu – na początku i na końcu miesiąca, ewentualnie początkiem lipca. Dobrze sprawdzają się w tym przypadku saletra amonowa czy siarczan amonu. 

Borówki nawozi się również wczesną jesienią, a więc na przełomie września i października. W tym okresie unikać należy jednak nawozów azotowych. Lepszym rozwiązaniem są produkty zawierające potas i fosfor. Te pierwiastki wzmacniają roślinę przed zimą i zabezpieczają ją przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi. Popularne preparaty potasowe to np. sól potasowa i siarczan potasowy. Jeśli mowa o fosforze, to stosuje się np. fosforan amonowy. 

Dodatkowo warto sięgnąć po gotowe nawozy wieloskładnikowe. To świetny wybór dla początkujących hodowców. Tego typu mieszanki są w odpowiedni sposób zbilansowane i dopasowane do specyficznych potrzeb borówki amerykańskiej. 

W przypadku borówki amerykańskiej na ogół stosuje się klasyczne nawożenie doglebowe. Oznacza to, że nawóz rozsypywany jest pod krzakami lub rozpuszczany w wodzie i rozlewany na powierzchni gleby. Nieco rzadziej stosuje się nawożenie dolistne, które daje naprawdę niezłe rezultaty, ale wymaga sporej ostrożności. Zazwyczaj decydują się na nie doświadczeni ogrodnicy. 

Dodatkowo warto pamiętać o ściółkowaniu krzewów borówki amerykańskiej, zwłaszcza przed zimą. Doskonale sprawdza się tutaj kora drzew iglastych np. sosny. Można też do tego celu wykorzystać szyszki, igliwie i trociny. 

Jak rozpoznać w przypadku borówki amerykańskiej niedobór składników pokarmowych?

Jaki nawóz do borówki amerykańskiej to najlepszy wybór? Warto obserwować roślinę, aby szybko wychwycić ewentualne objawy niedoborów pokarmowych:

– niedobór azotu objawia się żółknięciem liści i kiepskim owocowaniem, wtedy krzew dobrze jest podsypać siarczanem amonu,

– brak potasu rozpoznać można po brązowiejących i zwijających się liściach, na co pomóc może siarczan potasu, 

– fioletowo-czerwone liście i ogonki liściowe oznaczają brak fosforu, 

– niedobór magnezu na starszych liściach objawia się chlorozą między nerwami (jaśniejszym zabarwieniem),

– brak magnezu powoduje chlorozę wszystkich liści, 

– niedobór żelaza daje podobne objawy ja niedobór magnezu,

– niebieskawe zabarwienie wierzchołków młodych liści i chloroza starszych liści wskazywać mogą na niedobór boru. 

Dla początkujących ogrodników zdecydowanie najlepszym wyborem są preparaty wieloskładnikowe przeznaczone specjalnie do borówek amerykańskich. Dostarczają one roślinom wszystkich potrzebnych im składników odżywczych. 

Jak nie popełnić błędu przy nawożeniu borówki amerykańskiej?

Wiadomo już, jaki nawóz do borówki amerykańskiej wybrać. Warto wiedzieć, jakich błędów nie należy popełniać podczas nawożenia tej popularnej rośliny. 

Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim przestrzeganie terminów stosowania poszczególnych nawozów. Nie należy również przesadzać z ich ilością. To może dać efekt odwrotny do zamierzonego. Nagłe zahamowanie wzrostu borówki wskazywać może na niedobór azotu. Brązowiejące liście sygnalizować mogą brak potasu, a fioletowe przebarwienia ogonków i blaszek brak fosforu. 

Niewielkie przyrosty i pożółkłe liście są zazwyczaj oznaką, że pH gleby jest zbyt wysokie. Podłoże może być wówczas zbyt zasadowe, ale wynikać to również może z braku ściółkowania. Do takich przypadków dochodzi niekiedy na skutek stosowania obornika. 

Frakcja

Długość w metrach

Szerokość w metrach

Potrzeba 0 worków.