DARMOWA DOSTAWA PACZKOMATEM INPOST

KALKULATOR

Nie wiesz, ile kruszywa powinieneś kupić?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kalkulator zapotrzebowania. Teraz możesz sprawdzić jakiej ilości  kamienia potrzebujesz, aby pokryć dany obszar.

Katalog produktów

Pobierz

PORADA MIESIĄCA

Jaki nawóz pod ogórki gruntowe warto wybrać, aby uzyskać wysokie plony?

[pokaz_film]

Wiele osób uprawia w swoim przydomowym ogródku ogórki gruntowe. Co zrobić, aby były one duże i zdrowe? Trzeba oczywiście zapewnić im odpowiednie warunki glebowe. Po jaki nawóz pod ogórki gruntowe warto sięgnąć? Kiedy i jak nawozić te warzywa? Dlaczego jest to takie ważne? 

Dlaczego nie można zapominać o nawożeniu ogórków gruntowych?

Celem nawożenia jest zapewnienie roślinie odpowiednich składników organicznych i mineralnych, które są jej potrzebne do wzrostu, kwitnienia oraz owocowania. Okazuje się, że ogórki potrzebują różnych składników odżywczych, w zależności od etapu rozwoju. Mają przede wszystkim spore potrzeby wodne i pokarmowe. Ich system korzeniowy jest dość płytki, a jednocześnie naprawdę szybko rosną. Przed zakwitnięciem ogórki gruntowe nawozić się głównie azotem, a potem fosforem i potasem. 

Optymalna ilość składników na litr gleby w przypadku ogórków gruntowych to 100 mg azotu, 70 mg fosforu, 200 mg potasu, 100 mg magnezu i 1800 mg wapnia. Ogórki nie lubią gleb o zbyt niskim odczynie. Najlepiej sadzić je w podłożu o pH wynoszącym około 7. Czasami konieczne jest więc wapnowanie ziemi. 

Ogórki gruntowe – podstawowe rodzaje nawożenia

Jaki nawóz pod ogórki gruntowe wybrać? Najpierw warto zapoznać się z podstawowymi rodzajami nawożenia tych warzyw. 

Zacząć trzeba od nawożenia dolistnego, które nazywane bywa niekiedy nawożeniem interwencyjnym. Sprawdza się wówczas, gdy roślina słabo się rozwija i nie owocuje. Nawożenie tego typu polega na stosowaniu oprysku roztworem nawozu bezpośrednio na liście i łodygi. W ten sposób ogórki szybko pobierają potrzebne składniki pokarmowe. 

Nawożenie naturalne, jak sama nazwa wskazuje, polega na stosowaniu jedynie środków ekologicznych. Przykładem są nawozy z pokrzyw. Tego rodzaj nawożenie nie jest trudne i daje naprawdę dobre rezultaty. Zwiększa odporność ogórków i ogranicza ryzyko rozwoju chorób grzybowych. 

Wspomnieć należy także o nawożeniu pogłównym, a więc nawożeniu w czasie wegetacji. Stosuje się je wówczas, gdy roślina ma kilka liści. Dzięki temu można zaopatrzyć ją w podstawowe składniki pokarmowe. 

Kiedy warto sięgnąć po nawóz pod ogórki gruntowe?

Kiedy trzeba przystąpić do nawożenia ogórków gruntowych? Warto zadbać o glebę pod ich uprawę jeszcze przed wysianiem czy wysadzeniem warzyw – najlepiej jesienią. Podłoże można wymieszać np. z obornikiem lub kompostem. 

Pierwsze nawożenie pogłówne ogórków przeprowadza się wówczas, gdy rośliny mają już kilka liści właściwych. Ostatni raz warzywa nawozi się w ten sposób, gdy zaczynają kwitnąć. Z kolei nawożenie naturalne i dolistne wykonuje się wtedy, gdy roślina już rośnie. 

Jaki nawóz pod ogórki gruntowe wybrać?

Zacząć trzeba od tego, że ogórki gruntowe dobrze reagują na nawożenie organiczne. Dostarcza ono do podłoża składniki pokarmowe i materię organiczną. Ogórki świetnie rosną na podłożu zasilonym wcześniej przez obornik. Jeśli nie ma do niego dostępu, sięgnąć z powodzeniem można po nawozy zielone np. wykę czy gorczycę. Trzeba je wysiać latem i jesienią porządnie przekopać. W okresie wegetacyjnym sprawdzi się też kompost. 

Czasem zastosowanie kilku rodzajów nawozów naturalnych i organicznych jest wystarczające i nie trzeba już sięgać po inne nawozy. Jednak zdarza się, że na roślinach pojawiają się zmiany, które świadczą o niedoborze pewnych składników pokarmowych. Przykładami są deformacje owoców, blade liście, zwiotczałe łodygi itd. Wtedy warto postawić na wysokiej jakości nawozy mineralne. 

Dużą popularnością na rynku od wielu lat cieszą się nawozy jednoskładnikowe. Dobiera się je odpowiednio do aktualnej fazy rozwojowej warzywa. Można je jednak dość łatwo przedawkować. Dlatego amatorom poleca się nawozy wieloskładnikowe przeznaczone specjalnie do ogórków gruntowych czy roślin dyniowatych. Mają one zbilansowany skład i zawierają wszystkie niezbędne tym warzywom składniki odżywcze. Tego typu nawozy stosuje się, gdy rośliny mają już 3-4 liście właściwe. 

Jak nie popełnić błędu przy nawożeniu ogórków gruntowych?

Wiadomo już, jaki nawóz pod ogórki gruntowe warto kupić. Warto też wiedzieć, jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas nawożenia tych warzyw. 

Wiele osób zapomina przede wszystkim o odpowiednim przygotowaniu podłoża przed posadzeniem roślin. Tymczasem w mało żyznej glebie warzywa na pewno nie będą dobrze się rozwijać. Drugim dość popularnym błędem jest używanie świeżego obornika lub nawozów mineralnych w zbyt dużych dawkach. To może błyskawicznie doprowadzić do poparzenia korzeni ogórków i zniszczenia całej uprawy. 

Kolejnym błędem jest brak dopasowania nawozu do potrzeb uprawianych roślin. W sytuacji, gdy ogórki mają zniekształcone owoce lub zdeformowane liście, nie należy nawozić ich azotem. Znacznie lepszym wyborem są preparaty z magnezem, fosforem czy potasem. Zresztą zbyt długie używanie azotu może znacznie pogorszyć plony. Nadmiar tego pierwiastka sprawia, że warzywa nie nadają się do dalszego przetwarzania. 

Jak objawiają się niedobory składników pokarmowych u ogórków gruntowych?

Jaki nawóz mineralny pod ogórki gruntowe to najlepszy wybór? Okazuje się, że obserwując rośliny, można zauważyć, jakich składników pokarmowych im najbardziej brakuje. 

Niedobór azotu objawia się żółtymi liśćmi i mniejszą liczbą owoców. Trzeba wtedy sięgnąć po nawozy bogate w azot. Niedobór fosforu rozpoznać z kolei można po ciemnieniu liści i słabej produkcji kwiatów. Problem ten rozwiązać mogą preparaty bogate w fosfor. Brak potasu powoduje natomiast brązowienie krawędzi liści i ogólne osłabienie rośliny. Z pomocą przychodzą w tym przypadku nawozy mineralne zawierające potas. 

Podstawowa wiedza na temat objawów niedoborów składników odżywczych jest dla ogrodników niezwykle ważna, także dla tych, którzy uprawą warzyw zajmują się amatorsko. Dzięki temu można szybko zareagować i sięgnąć po odpowiedni nawóz pod ogórki gruntowe. Bez tego trudno jest uzyskać wysokie plony.

Frakcja

Długość w metrach

Szerokość w metrach

Potrzeba 0 worków.