DARMOWA DOSTAWA PACZKOMATEM INPOST

KALKULATOR

Nie wiesz, ile kruszywa powinieneś kupić?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kalkulator zapotrzebowania. Teraz możesz sprawdzić jakiej ilości  kamienia potrzebujesz, aby pokryć dany obszar.

Katalog produktów

Pobierz

PORADA MIESIĄCA

Jaki nawóz pod pomidory wybrać? Sprawdzamy

[pokaz_film]

Pomidory to rośliny o dość wysokich wymaganiach pokarmowych. Tylko regularne i właściwe nawożenie pomidorów pozwala na uzyskanie smacznych i dorodnych owoców. Brak odpowiedniego nawożenia sprawia, że plony są bardzo kiepskie. Jaki nawóz pod pomidory warto zatem wybrać? Co trzeba wiedzieć na temat ich nawożenia?

Jaki nawóz wybrać pod pomidory przed rozpoczęciem uprawy?

Wciąż wiele osób uprawia pomidory w gruncie. Uzyskać w ten sposób można dość wysokie plony, ale wcześniej należy zadbać o odpowiednie przygotowanie gleby. Pomidory preferują podłoże gliniasto-piaszczyste o lekko kwaśnym odczynie (około 6 pH). To rośliny, które mają wysokie zapotrzebowanie na niektóre składniki, w tym mikroelementy w poszczególnych etapach swojego okresu wegetacyjnego. Dlatego już na starcie sadzonkom pomidora należy zapewnić sporą ilość azotu i innych składników odżywczych. Glebę warto więc wzbogacić w kompost lub obornik. 

Tego typu zabiegi z założenia wykonuje się jesienią poprzedniego sezonu. Wtedy składniki zawarte w nawozie mogą przeniknąć do podłoża. 

Jaki nawóz pod pomidory to najlepszy wybór?

Pomidory to rośliny, które w okresie intensywnego wzrostu i zawiązywania owoców potrzebują odpowiedniego nawożenia. Mowa tutaj przede wszystkim o lipcu i sierpniu. W tym czasie pojawić się mogą pewne objawy niedobory składników pokarmowych. Są to m.in. zżółknięte czy zmarszczone liście. Warto wówczas sięgnąć po wysokiej jakości nawozy wieloskładnikowe np. te przeznaczone specjalnie do pomidorów. Do wyboru są nawozy w formie sypkiej i płynnej. 

Alternatywnym rozwiązaniem są tradycyjne nawozy jednoskładnikowe, które dostarczają pomidorom fosforu czy różnego rodzaju mikroelementów. Często jest to wapń, który odgrywa istotną rolę na etapie formowania się owoców. 

Jaki nawóz pod pomidory wybrać – jedno czy wieloskładnikowy?

Wspomniane wyżej nawozy jednoskładnikowe mają sporo zalet. Jednak z ich pomocą można niestety dość łatwo przenawozić rośliny, o ile wcześniej nie wykona się analizy składu chemicznego gleby. Poza tym nawozy tego typu nie zawierają na ogół w swoim składzie żelaza, manganu, boru czy miedzi, które wspomagają kwitnienie i zawiązywanie się owoców. Wyjątkiem jest saletra wapniowa, którą stosuje się zapobiegawczo. Brak wapnia w podłożu prowadzić może do rozwoju groźnej choroby pomidorów – suchej zgnilizny wierzchołkowej. 

Zdaniem wielu osób lepiej postawić mimo wszystko na nawozy wieloskładnikowe i to przeznaczone specjalnie do pomidorów. Zawierają one azot, fosfor i potas w odpowiednich proporcjach. W ich składzie można też znaleźć magnez, siarkę czy wapń i podstawowe mikroelementy. Dzięki temu w optymalny sposób zaspokajają one potrzeby pokarmowe pomidorów. Jednak i tego rodzaju nawozy stosowane w nadmiarze prowadzić mogą do zasolenia gleby czy przenawożenia roślin. Z tego powodu nie należy przesadzać z ich ilością. 

Jaki nawóz pod pomidory sprawdza się najlepiej? Analiza składu

Zacząć należy od tego, że nawóz pod pomidory musi mieć dobry skład. Od niego w dużej mierze zależy późniejsza kondycja rośliny. Kluczowe znaczenie mają makroskładniki – azot, fosfor i potas. Najlepsze nawozy wieloskładnikowe zawierają je wszystkie i to w odpowiednich dawkach. Azotu nie może być za mało i za dużo. Dlaczego?

Azot to pierwiastek, który odpowiada za rozwój zielonych części rośliny. To on stymuluje wzrost i zwiększa plon liści. Jednak to wcale nie musi przekładać się na wielkość samych owoców. Tutaj większe znaczenie ma fosfor. Odpowiada on za system korzeniowy oraz zawiązywanie kwiatów i owoców. Warto poza tym pamiętać o potasie, który reguluje gospodarkę wodną. Od niego zależy obfitość kwitnienia i owocowania pomidorów. Dzięki potasowi owoce są smaczniejsze i bardziej aromatyczne. 

Oczywiście w składzie dobrych nawozów pod pomidory szklarniowe i gruntowe muszą się znaleźć również mikroskładniki. Podstawą jest wapń, który wpływa na pH podłoża i utrzymuje rośliny w odpowiedniej formie. Wapń często stosuje się osobno, ale w praktyce zawiera go wiele nawozów wieloskładnikowych. Kolejny istotny składnik to magnez, który wpływa na liście i kwiaty. Poza tym jest niezbędny do fotosyntezy. W składzie nawozów do pomidorów nzaleźć też można siarkę, chlor, bor, mangan czy miedź. 

A może jednak obornik?

Za alternatywę dla mineralnych nawozów pod pomidory należy uznać obornik kurzy. Jest on idealnym wyborem podczas przygotowywania gleby pod uprawę – stanowi przede wszystkim źródło cennego azotu. Poza tym poprawia strukturę ziemi. Dzięki niemu rośliny ładnie rosną, a owoce są smaczne. W podobny sposób wykorzystać można obornik bydlęcy, który ma podobne właściwości. Dobrze sprawdza się na glebach ciężkich, gdyż ogrzewa podłoże. Poprawia żyzność ziemi i powoduje znaczny wzrost plonów. 

W zasadzie każdy obornik granulowany nadaje się do stosowania pod pomidory. Tego typu nawozy są skuteczne w działaniu, a jednocześnie bezpieczne dla środowiska naturalnego i dla ludzi. Warto też wspomnieć o tym, że nie sprawiają większych problemów w aplikacji. Dlatego mają naprawdę wielu zwolenników. 

Kiedy należy nawozić pomidory?

Wiadomo już, jaki nawóz pod pomidory warto kupić. Trzeba jednak odpowiedzieć sobie na jeszcze jedno pytanie – kiedy należy nawozić pomidory?

Eksperci zalecają nawożenie roślin po około 3-4 tygodniach od momentu posadzenia krzaczków. Ostatni raz należy zasilić w nawóz na miesiąc przed zakończeniem uprawy. Pomidory na ogół nawozi się 2-3 razy w ciągu całej uprawy, stosując mineralne nawozy jednoskładnikowe lub wieloskładnikowe. Warto też dodatkowo sięgnąć po nawozy organiczne, w tym kompost i gnojówkę roślinną. Dobrym rozwiązaniem może być zakup granulowanego obornika zwierzęcego. 

Pomidory w gruncie i w doniczkach – podstawowe zasady nawożenia

Okazuje się, że pomidory zasadzone w doniczkach wymagają większej troski niż pomidory gruntowe. Mają one bowiem dostęp do dość ograniczonej ilości składników odżywczych, które pobierają z gleby. Dlatego ich odpowiednie nawożenie to podstawa. Bez tego trudno jest liczyć na wysokie plony. 

Jednocześnie w przypadku pomidorów w doniczkach bardzo duże znaczenie mają precyzja i regularność nawożenia. Rośliny należy nawozić nawet co dwa tygodnie. Wtedy mają one dostęp do podstawowych składników odżywczych np. miedzi, magnezu i wapnia. Sprawdzi się na pewno nawóz w formie granulatu, który wcześniej rozpuszcza się w wodzie. Przed użyciem warto zapoznać się z instrukcją aplikacji podaną przez producenta na opakowaniu. 

Jak należy nawozić pomidory gruntowe? Cały proces może się początkowo wydawać dość skomplikowany. Sporo na pewno zależy od rodzaju podłoża – podłoże naturalne, wełna mineralna itd. Nie bez znaczenia jest też odmiana pomidorów. Pod uwagę dodatkowo należy wziąć etap wzrostu rośliny. Częściej nawozić trzeba pomidory na etapie ukorzeniania się i na samym początku kwitnienia (raz na 5-7 dni). Raz na dwa tygodnie nawozi się z kolei pomidory szklarniowe po wysadzeniu rozsady.

Frakcja

Długość w metrach

Szerokość w metrach

Potrzeba 0 worków.