DARMOWA DOSTAWA PACZKOMATEM INPOST

KALKULATOR

Nie wiesz, ile kruszywa powinieneś kupić?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kalkulator zapotrzebowania. Teraz możesz sprawdzić jakiej ilości  kamienia potrzebujesz, aby pokryć dany obszar.

Katalog produktów

Pobierz

PORADA MIESIĄCA

Jak i kiedy nawozić tuje? Wyjaśniamy

[pokaz_film]

Zdecydowałeś się na żywopłot z tui? A może po prostu masz przed posesją kilka ze względu na ich walory wizualne? Musisz wiedzieć, że tuje są stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Bardzo ważne jest jednak ich prawidłowe nawożenie. Jak i kiedy powinno się nawozić tuje? Czytaj dalej – wyjaśniamy!

Kiedy nawozić tuje? Podstawowe zasady

Nawożenie jest kluczowym elementem pielęgnacji. To właśnie od niego zależy wygląd, wzrost i zdrowie Twoich tui. Dzięki niemu mogą one być bardziej odporne zarówno na choroby, jak i działanie szkodników. Zastanawiasz się, kiedy nawozić tuje? Warto mieć świadomość tego, że wyróżnia się aż trzy sezony nawożenia, tj. wiosenne, letnie oraz jesienne. Każdy wymaga zastosowania nieco innych nawozów.

Wiosenne nawożenie tui

Większość osób rozpoczyna pracę w ogródku już pod koniec zimy. Wiosną tuje, podobnie jak inne rośliny, budzą się do życia. Jest to czas ich intensywnego wzrostu, pojawiania się nowych pędów i igieł. Aby stworzyć im jak najlepsze warunki do rozwoju, warto zastosować odpowiedni nawóz.

Kiedy powinno się nawozić tuje? Najlepiej zdecydować się na to, kiedy gleba zaczyna już rozmarzać. Warto wybrać taki czas, gdy nie występują już przymrozki. Dużo zależy od klimatu danego regionu. Gdzieniegdzie trzeba czekać aż do środkowej wiosny.

Zabieg polega najczęściej na zastosowaniu granulowanego nawozu przy podstawie rośliny. Pamiętaj, że nie powinien on mieć kontaktu z igłami. Wyjątkiem są preparaty na brązowienie igieł, które stosuje się dolistnie.

Nawożenie tui latem

Lato bywa dla roślin ciężkie, zwłaszcza gdy wiąże się z wysokimi temperaturami i ograniczonym dostępem do wody. W takich sytuacjach szczególnie ważne jest prawidłowe nawożenie, które zwiększy wytrzymałość roślin i dostarczy im niezbędnych substancji pokarmowych. W związku z tym w miesiącach letnich warto postawić na nawozy z wieloma składnikami odżywczymi, ale w umiarkowanych proporcjach. Powinny one wspierać nie tylko wzrost, lecz także odporność roślin. Bardzo korzystny jest dla nich m.in. krzem, który poprawia wytrzymałość na suszę.

Jak nawozić tuje jesienią?

Jesienią tuje powoli przygotowują się do zimy. Nie należy jednak zapominać w tym czasie o nawożeniu. To właśnie od tego może zależeć ich wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne i choroby. Kiedy nawozić tuje po raz ostatni? Warto zrobić to jeszcze zanim temperatura osiągnie ujemne wartości. Najlepszym czasem jest wczesna lub środkowa jesień. Dzięki temu tuje zdążą przyswoić cenne składniki odżywcze. Istotne jest, aby igły nie miały kontaktu z nawozem.

Jeśli zadbasz o prawidłowe nawożenie jesienne, istnieje duża szansa, że Twoje tuje przetrwają zimę i zachowają dobrą kondycję. Ważne jest przede wszystkim dostarczenie im na ten czas potasu, magnezu oraz krzemu.

Kiedy nawozić posadzone tuje?

Dopiero planujesz posadzić tuje w swoim ogrodzie? Bez wątpienia jest to dobry wybór. Zastanawiasz się jednak, czy i kiedy nawozić tuje po wsadzeniu? Zazwyczaj taki zabieg jest wskazany, ale musisz zachować ostrożność. Najlepiej użyć nawozu dla młodych roślin albo preparatu bogatego w fosfor, gdyż wspiera on rozwój korzeni. Taki środek powinien też mieć dość niski poziom azotu.

Kiedy przeprowadzić nawożenie? Wskazane jest, aby wykonać to po miesiącu, a maksymalnie sześciu tygodniach od wsadzenia roślin. W ten sposób pozwolisz im się zadomowić, ale zarazem zadbasz o ich dalszy rozwój i wzrost. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ilością nawozu, ponieważ może to przynieść efekt odwrotny do oczekiwanego. Zbyt silny nawóz jest w stanie spalić młode korzenie. Istotna jest również świadomość, że jednorazowy zabieg po wsadzeniu to za mało. Nadal musisz pilnować kolejnych okresów nawożenia.

Jak widać, nawożenie tui jest bardzo istotnym elementem ich pielęgnacji. Tuje warto nawieźć kilka tygodni po wsadzeniu, a także po miesiącach zimowych. Nie powinno się jednak zapominać o przeprowadzeniu tego zabiegu również latem i jesienią. Jeśli skorzystasz z naszych rad, na pewno poradzisz sobie z nawożeniem, a Twoje tuje będą piękne i zdrowe.

Frakcja

Długość w metrach

Szerokość w metrach

Potrzeba 0 worków.