DARMOWA DOSTAWA PACZKOMATEM INPOST

KALKULATOR

Nie wiesz, ile kruszywa powinieneś kupić?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kalkulator zapotrzebowania. Teraz możesz sprawdzić jakiej ilości  kamienia potrzebujesz, aby pokryć dany obszar.

Katalog produktów

Pobierz

PORADA MIESIĄCA

Obornik pod warzywa – kiedy należy go zastosować? Praktyczne wskazówki

[pokaz_film]

Planujesz w nadchodzącym sezonie rozpocząć uprawę warzyw w swoim ogrodzie? Pamiętaj, że należy odpowiednio się do tego przygotować. Duże znaczenie ma przede wszystkim jakość gleby. Możesz ją poprawić, stosując obornik. Kiedy powinno się go użyć i o czym należy przy tym pamiętać? Wyjaśniamy w poniższym artykule!

Kiedy obornik pod warzywa?

Zastanawiasz się, kiedy zastosować obornik pod warzywa? Najlepszym terminem na taki zabieg jest wczesna wiosna, czyli czas przygotowań do sadzenia. Można nawet zdecydować się na rozsypanie go już pod koniec zimy. Dzięki temu zdąży on dobrze przefermentować z glebą, zanim pojawią się w niej nasiona. Teoretycznie minimalny czas na nawożenie obornikiem to dwa tygodnie przed siewem. Oczywiście dużo zależy od tego, jakiego obornika zamierzasz użyć, ale im szybciej go wysypiesz, tym lepiej. Z drugiej strony nie należy też przesadzić, ponieważ składniki mogą zostać wymyte z gleby, zanim rośliny zaczną wschodzić, a wówczas Twoja praca pójdzie na marne.

Dlaczego warto zastosować obornik pod warzywa?

Chcesz wiedzieć, dlaczego zastosowanie obornika pod uprawę warzyw jest aż tak ważne? Warto mieć świadomość tego, że zawiera on potrzebne roślinom makro- i mikroelementy. W jego składzie można znaleźć fosfor, azot, potas, magnez, siarkę, wapń, mangan, bor, żelazo, miedź czy cynk. Wszystko to jest bardzo cenne dla roślin. Istotne jest również to, że składniki zawarte w oborniku uwalniają się powoli, więc zaopatrują warzywa przez długi czas. Oczywiście warto pamiętać o jego regularnym stosowaniu. Niekiedy dzięki niemu nie trzeba już stosować innych nawozów.

Obornik sprawia, że nadmiernie zbita ziemia ulega spulchnieniu. W ten sposób rozwój korzeni może zachodzić znacznie efektywniej. Wiąże się to także z lepszym pobieraniem składników mineralnych. Poza tym wytworzona z obornika próchnica magazynuje powietrze oraz wodę, dzięki czemu poprawiają się zdolności retencyjne podłoża.

Jak stosować obornik?

Wiesz już, kiedy wysypać obornik pod warzywa. Zastanawiasz się jednak, w jaki sposób to zrobić? Istotna jest przede wszystkim dawka preparatu. Zależy ona m.in. od ciężaru gleby. Im lżejsza, tym więcej obornika można zastosować. Pamiętaj też, że jego nadmiar jest niekorzystny dla roślin, ponieważ prowadzi nawet do ich wypalenia.

Oprócz tego duże znaczenie ma wybór obornika. Warto zdecydować się na naturalny obornik granulowany, który znajdziesz także w naszym sklepie internetowym. Nie wydziela on przykrego zapachu, jest bardzo wydajny, skoncentrowany i zawiera wszystko, czego warzywa potrzebują do prawidłowego wzrostu.

Jakie warzywa powinno się nawozić przed siewem?

Chcesz wiedzieć, które warzywa mają duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze i koniecznie trzeba zastosować obornik przed ich siewem? Przede wszystkim są to wszystkie warzywa kapustne, łącznie z kalafiorem, brukselką i brokułem. Oprócz tego obornik znacznie wpływa na plony cebuli, pomidorów, marchwi, pietruszki, selera, buraków, ziemniaków czy ogórków. Rośliny korzeniowe, np. sałata lub rzodkiewka, wymagają go nieco mniej. Poza tym najlepiej zastosować pod nie obornik szybciej niż pod inne warzywa, nawet rok wcześniej.

Mieszanie obornika z glebą

W przypadku nawożenia obornikiem istotne jest jego dobre wymieszanie z glebą. Najlepiej wykonać to na głębokości od 10 do 15 cm przy użyciu motyki albo aeratora. Poza tym można też przekopać grządki. Dodatkowo co jakiś czas zalecane jest ponowne mieszanie gleby.

Jak widać, zastosowanie obornika pod uprawę warzyw jest bardzo ważnym zabiegiem. Najlepiej wykonać to wczesną wiosną, kilka tygodni przed siewem. Jeśli zadbasz o regularne nawożenie, zapewnisz warzywom dużo cennych składników odżywczych, a poza tym poprawisz żyzność gleby. Dzięki temu będziesz mógł spodziewać się obfitych plonów. Oczywiście nie zapomnij o prawidłowym dawkowaniu obornika. Najbezpieczniejszym i najwygodniejszym w użyciu preparatem jest naturalny obornik granulowany. W razie potrzeby znajdziesz go w naszym sklepie internetowym.

Frakcja

Długość w metrach

Szerokość w metrach

Potrzeba 0 worków.