DARMOWA DOSTAWA PACZKOMATEM INPOST

KALKULATOR

Nie wiesz, ile kruszywa powinieneś kupić?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kalkulator zapotrzebowania. Teraz możesz sprawdzić jakiej ilości  kamienia potrzebujesz, aby pokryć dany obszar.

Katalog produktów

Pobierz

PORADA MIESIĄCA

Podpowiadamy, jak i kiedy nawozić drzewa owocowe

[pokaz_film]

Drzewa owocowe pełnią w ogrodzie wiele funkcji. Mogą one stanowić wyjątkową ozdobę i oferować cień, a co najważniejsze, dają smaczne owoce. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest dostarczenie drzewom niezbędnych składników odżywczych. W związku z tym warto zdecydować się na zastosowanie nawozu. Jak i kiedy należy nawozić drzewa owocowe? Podpowiadamy w poniższym poradniku!

Dlaczego nawożenie drzew owocowych jest tak ważne?

Zastanawiasz się, dlaczego nawożenie drzew owocowych ma aż tak duże znaczenie? Otóż przede wszystkim zapewnia ono optymalny wzrost i plonowanie. Dzięki temu drzewa mogą produkować zdrowe owoce. Odpowiednie nawożenie chroni drzewa przed chorobami i obumieraniem, żółknięciem liści, a także pobudza ich wzrost. Poza tym w ogrodach zazwyczaj jest dość duże zagęszczenie drzewek owocowych, co utrudnia im pozyskiwanie potrzebnych substancji. W takiej sytuacji zastosowanie nawozu jest wręcz konieczne.

Czym powinno się nawozić drzewka owocowe?

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób powinno się nawozić drzewa owocowe? Duże znaczenie ma m.in. wybór odpowiedniego preparatu. Najlepiej, aby nawóz był bogaty w azot, a oprócz tego potas, fosfor, cynk, żelazo i bor. Dzięki temu zapewnisz swoim drzewom bujny rozrost korzeni i zwiększysz ich odporność. Poza tym azot jest im potrzebny do wzrostu i utrzymania prawidłowej barwy liści. Fosfor jest z kolei ważny dla owocowania i rozwoju korzeni.

Kiedy nawozić drzewa owocowe?

Jak już wiesz, nawozy przynoszą roślinom naprawdę wiele korzyści i nie należy się ich wystrzegać. Oprócz wyboru odpowiedniego produktu istotne jest także jego prawidłowe stosowanie. Znaczenie ma przede wszystkim czas przeprowadzenia takiego zabiegu. Musisz mieć świadomość tego, że nadmierne nawożenie drzew również jest szkodliwe, zwłaszcza jeśli są one młode.

Kiedy nawozić drzewa owocowe? Teoretycznie najlepszym terminem jest dla nich wczesna wiosna, kiedy drzewa nie wypuszczają jeszcze nowych gałązek. Dlaczego warto zastosować nawóz właśnie wtedy? Otóż wraz z początkiem wiosny następuje aktywny rozwój korzeni. Drzewa potrzebują do tego wielu różnych składników odżywczych. W związku z tym zbyt późne nawożenie jest niekorzystne, ponieważ sprawia, że roślina wchłonie tylko część niezbędnych dla niej substancji. Z kolei zbyt wczesne użycie mieszanki też nie jest dobrym rozwiązaniem, dlatego zdecyduj się na to wtedy, gdy niskie temperatury odejdą już w niepamięć. Dopiero w całkowicie rozmarzniętej glebie granulki dobrze się rozpuszczą i wsiąkną w podłoże.

Jeśli Twoje drzewa są młode, zastosuj nawóz dopiero w połowie maja. Dzięki temu będą one mogły odpowiednio się rozwinąć i poradzić sobie z niskimi temperaturami panującymi jesienią i zimą. Pamiętaj też, że starsze rośliny zazwyczaj potrzebują mniejszych dawek nawozu niż młodsze.

Kiedy jeszcze można nawozić drzewa owocowe?

Chcesz wiedzieć, kiedy jeszcze można nawozić drzewka owocowe? Warto mieć świadomość tego, że wiele osób decyduje się na to w okresie jesiennym. Wówczas dobrze jest zastosować preparaty z siarczanem amonu i solą potasową. Taka mieszanka szybko wsiąka w podłoże, a co więcej, zapewnia lepszy kolor i smak owoców.

Oprócz nawozów mineralnych przydatny może być też obornik. Warto wybrać taki, który ma formę granulek. Takie nawożenie najlepiej sprawdza się na przełomie marca i kwietnia. Niekiedy może nawet okazać się wystarczające, ale czasem dobrze jest dodać również nawóz mineralny. Postaw na uniwersalne mieszanki albo takie, które przeznaczone są dla drzew i krzewów owocowych.

Jak widać, drzewa owocowe, podobnie jak inne rośliny, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Dotyczy to także nawożenia. Istnieje wiele rodzajów nawozów, które można zastosować do takich drzew. Pamiętaj jednak, że duże znaczenie ma termin nawożenia. Nie powinno się ono odbyć ani zbyt szybko, ani zbyt późno. Oprócz tego warto zdecydować się na dodatkowe nawożenie jesienią. Jeśli zastosujesz się do wszystkich tych wskazówek, z pewnością będziesz cieszyć się obfitymi plonami w postaci zdrowych i smacznych owoców.

Frakcja

Długość w metrach

Szerokość w metrach

Potrzeba 0 worków.