DARMOWA DOSTAWA PACZKOMATEM INPOST

KALKULATOR

Nie wiesz, ile kruszywa powinieneś kupić?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kalkulator zapotrzebowania. Teraz możesz sprawdzić jakiej ilości  kamienia potrzebujesz, aby pokryć dany obszar.

Katalog produktów

Pobierz

PORADA MIESIĄCA

Przygotowanie ziemi pod maliny – to musisz wiedzieć

[pokaz_film]

Zastanawiasz się, jakie owoce uprawiać w swoim ogrodzie? Wiele osób decyduje się na maliny, które są bardzo smaczne i nadają się do różnych deserów. Pamiętaj jednak, że zanim założysz plantację malin, musisz odpowiednio przygotować wybrane stanowisko. Co jest najbardziej istotne? Jak prawidłowo przygotować ziemię pod maliny? Czytaj dalej – podpowiadamy!

Przygotowanie ziemi pod maliny – podstawowe zasady

Musisz wiedzieć, że przygotowanie ziemi pod maliny nie jest bardzo trudne, ale wymaga czasu. Tak naprawdę należy o to zadbać przynajmniej rok wcześniej, a najlepiej jeszcze szybciej. Kluczowa jest oczywiście znajomość parametrów gleby. Dla malin duże znaczenie ma jej struktura, odczyn, zawartość materii organicznej oraz makro- i mikroelementów. W związku z tym konieczne będzie usunięcie wieloletnich chwastów, uregulowanie pH, a także zastosowanie nawozu organicznego podczas orki, np. naturalnego obornika granulowanego. Musisz wiedzieć, że taki obornik jest bardzo skoncentrowany, więc zawiera naprawdę dużo cennych substancji. Poza tym w przeciwieństwie do tradycyjnego nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Dzięki temu możesz go zastosować nawet w przypadku stanowiska znajdującego się tuż obok domu. Granulowany obornik w kilku wariantach znajdziesz np. w ofercie naszego sklepu internetowego.

Warto mieć świadomość, że w przypadku malin przydatne jest też zmianowanie z roślinami fitosanitarnymi. Z kolei jako poplon dobrze byłoby wykorzystać żyto, które trzeba zaorać wiosną. Jako przedplon można natomiast wysiać gorczycę albo grykę.

Co jeszcze jest ważne w przypadku malin?

Chcesz wiedzieć, co jeszcze ma znaczenie, jeśli chodzi o przygotowanie ziemi pod maliny? Przydatne może okazać się nawożenie wapniem. Zanim to zrobisz, sprawdź, jaki odczyn ma gleba. Jeśli będzie zbyt niski, koniecznie zabierz się za wapnowanie gleby. Najlepiej wykonać to jesienią, bo nawóz wapniowy dobrze rozkłada się w niskiej temperaturze i stosunkowo wilgotnym podłożu. Jeżeli jednak będzie to wapno tlenkowe, nie łącz go z obornikiem. Pamiętaj też, że jednokrotne nawożenie może okazać się niewystarczające i zazwyczaj uzupełnianie wapnia trwa kilka sezonów. Poza tym trzeba zadbać o jego dobrą retencję, co z kolei zapewnia kreda nawozowa, którą w dodatku można łączyć z obornikiem.

Jakość gleby poprawiają również kwasy humusowe. Ulepszają jej strukturę, zwiększają bufor wody i dostępność składników odżywczych. Oprócz tego wspierają zdrowie roślin. W związku z tym warto zastosować pod maliny nawóz, który będzie zawierał sporo ekstraktów humusowych.

Jaki jest najlepszy nawóz do malin?

Oczywiście przygotowanie ziemi pod maliny to jeszcze nie wszystko. Kiedy już je zasadzisz, nadal musisz dbać o jakość gleby, a oprócz tego wspierać prawidłowy rozwój roślin. Chcesz wiedzieć, po jaki nawóz warto sięgnąć w przypadku plantacji malin? W ofercie naszego sklepu znajdziesz produkt marki Vila, który jest przeznaczony do malin, porzeczek, jeżyn i winorośli. Dzięki niemu staną się one bardziej odporne na choroby. Poza tym nawóz zwiększa owocowanie za sprawą szybkiego dostarczania malinom wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dużą zaletą tego produktu jest fakt, że zazwyczaj nie ma konieczności mieszania go z glebą. W dodatku ma on postać granulek, więc ma bardzo skoncentrowaną formułę i wystarczy Ci na długo. W jego składzie znajduje się przede wszystkim azot, sód, potas, fosfor, siarka, magnez, mangan oraz bor.

Nawóz do malin marki Vila należy stosować trzy razy w sezonie. Zadbaj o zachowanie 40-dniowych odstępów. Pierwsze nawożenie powinno mieć miejsce wczesną wiosną (w marcu lub kwietniu), a ostatnie w lipcu. Po równomiernym rozsypaniu go wokół roślin nie zapomnij o obfitym podlaniu wodą. W przypadku starszych nasadzeń dawkę należy nieco zwiększyć.

Bez wątpienia, przygotowanie ziemi pod maliny wymaga wykonania wielu czynności. Jeśli jednak zastosujesz się do zaleceń, z pewnością uzyskasz obfite plony. Pamiętaj, że duże znaczenie ma prawidłowe pH gleby oraz jej struktura. Istotną rolę odgrywa także odpowiednie nawożenie, zarówno obornikiem, jak i specjalnymi nawozami mineralnymi.

Frakcja

Długość w metrach

Szerokość w metrach

Potrzeba 0 worków.